Menu

Content

Ayva Marmelatı

Bodrum Cennetköy'deki küçücük bahçemde yıllardır hiç bıkmadan tüm dalları yere eğilene kadar ayva veren vefakar ayva ağacım sevgili!!!!ön komşumun gazabına uğrayıp narin gövdesinin bir kısmını beton depo duvarına feda etmesine rağmen yine ayvadan yıkıldı bu sene de. Ekim sonunu bekleyemeden döndüğüm için en iri ve olgunlarından bir miktar toplayıp döndüm İstanbula. Çok eski zamanlardan beri birçok rahatsızlığın giderilmesi ve korunmasında faydaları bilinen ayvanın meyvesi, yaprağı ve çiçekleri Romalılar zamanında da parfümden, bala kadar birçok şey için kullanılmıştır. Sinir sistemini güçlendirip, mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlık gibi sorunları çözen, cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sağlıklı hale getiren ayva ülkemizde de çok fazla üretilmektedir.
Çocuklarda sağlığı koruyup, büyüme ve gelişmeyi hızlandıran ayvayı ve marmelatını çok  çok seven torunlarıma okul sabahı kahvaltılarında yemeleri için ilk iş, topladığım ayvalardan marmelat yapmak oldu. Şimdi de sizlerle paylaşıyorum.

Malzeme Listesi:

  • 4-5 adet ayva (1250 gr)
  • 800 gr toz şeker
  • 400 ml su
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • 1 adet kabuk tarçın
  • 10 adet karanfil tanesi

Tarif:

Ayvalar yıkanıp, dört eşit parçaya bölünür. Çekirdekleri çıkarılıp, çekirdek yatakların temizlendikçe birer birer önceden hazırlanan büyük bir kase limonlu suya konur.
Marmelat yapılacak tencereye şeker ve su konur, bu arada ayvalar iri iri rendelenir, rendeden geçirilen her dilim ayva hemen tencereye eklenir ve şekerli su ile karıştırılır ki rengi kararmasın. Küçük bir tülbent içine ayvanın çekirdekleri konur, bağlanır ve tencereye ilave edilir. Rendeleme işlemi biter bitmez tencerenin altı açılır, 10 dakika sonra kaynar kaynamaz ateş hemen kısılır.Tarçın kabuğu ve karanfil taneleri tencereye ilave edilir. Marmelât kıvamına buluncaya dek pişirilir. Limon suyu ilave edilir, bir taşım kaynatılır ve altı kapatılır.
Ayva ne kadar kısık ateşte pişirilirse rengi o kadar güzel olur.
Kıvamını  ve rengini alan marmelat ateşten alınır ve soğumaya bırakılır. Ilındıktan sonra kuru cam kavanozlara boşaltılan marmelat soğuduğu zaman kavanozların kapakları kapatılıp, serin bir yerde muhafaza edilir.

Keyifli Sofralarda!

 

ayvam01
ayvam02
ayvam03
ayvam04
ayvam05
ayvam06
ayvam07
ayvam09
ayvam08
ayvam10
ayvam11
ayvam12
ayvam13
ayvam14

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook