Menu

Content

Erik Marmelatı

Bahçedeki erik ağacı konu komşu hepimize yetecek kadar erik verdi bu yaz. Sitede hemen hemen her evde reçel, marmelat tencereleri kaynamaya başladı. Reçele göre tüketimi daha kolay olan marmelat pasta ve kurabiye yapımında da kullanılır.

Başarılı bir marmelat yapımında kullanılacak olan tencerelerin yayvan ve geniş olması gerekir. Bir kilogram meyve püresine konulacak şeker miktarı ise 500 ile 1000 gr arasındadır. Bu miktar meyvenin cinsine ve olgunluğuna göre değişebilir.

Şeftali, kayısı gibi tatlı meyvelerde şeker az kullanılırken, portakal, limon, greyfurt gibi ekşi meyvelerde kullanılan şeker miktarı artar. Marmelatın pişip pişmediğini anlamak için, marmelattan bir miktar tabağa konur ve soğuması beklenir. Bir kaşığa konan marmelat parçalar halinde kaşıktan akıyorsa pişmiş demektir. Reçele göre daha az şeker kullanıldığı için marmelat şekerlenmez. Marmelata ilave edilen Vodka, hele aromalı bir cinsi ise tadını çok farklılaştırır.

Malzeme Listesi:

  • 1,5 kg kırmızı erik
  • 750 - 800 gr toz şeker
  • 1/2 limonun suyu
  • 1/2 kahve fincanı vodka
  • 6-10 adet karanfil

Tarif: 

Erikler yıkanır, ikiye bölünerek çekirdekleri çıkarılır. Hiç su koymadan tencereye alınır ve erikler yumuşayana kadar kısık ateşte pişirilir. Bu arada erikler kendi suyunu bırakır. Yumuşadıkları zaman ocaktan alınıp ılıkken kevgirden geçirilir. Yayvan bir tencereye konularak, ölçülü şekeri ilave edilir, karıştırılır. Oluşan köpükleri alınmaz. Bir iki taşım kaynatılır, indirmeye yakın yarım limonun suyu eklenir. Bir taşım daha kaynadıktan sonra altı  kapatılarak, cam bir kaseye alınır.
Üzeri tülbentle kapatılarak 3 gün balkonda güneşte bırakılır. Kavanoza koymadan önce vodka ve karanfiller eklenerek karıştırılır.

Afiyet olsun...

erikmarmelati01
erikmarmelati02
erikmarmelati03
erikmarmelati04
erikmarmelati05
erikmarmelati06
erikmarmelati07
erikmarmelati08
erikmarmelati09

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook