Menu

Content

Karadut Reçeli

Yalıkavak Pazarından dutları alıp geldiğimde dut kabının yarısı neredeyse dutların suyu ile dolmuştu. O şekli ile tencereye aktarıp üzerine şekerini ilave ettim, ve beklettim. Ben çoğu kez yaz aylarında reçellerimi güneşte yaparım. Karadut reçelim de tabii ki öyle olacak.

Karadut'un antioksidan olduğunu, ayrıca yaşlanmayı geciktirdiğini bilmeyen yok sanırım, hele hele uykusuzuluğa birebir geldiğini de bilince evimizden eksik olmadığını söyleyebilirim. Bence siz de mevsimi geçmeden alıp yapın, dursun elinizin altında..

Malzeme listesi:

  • 1 kg karadut
  • 850 gr toz şeker
  • 1/2 adet limonun suyu
  • 1 küçük parça limon tuzu

Tarif:

Dut'lar tencereye konur, üzerine ölçülü  şeker de serpildikten sonra bir gece tencerenin kapağı kapalı bekletilir. Daha sonra, ocağa koymadan önce üzerine limon suyu da ilave edilip sadece bir taşım orta ateşte kaynatılır.
Tencere ateşten alınır, içine limon tuzu da ilave edildikten sonra hafifçe karıştırılıp, derin pyrex bir kaseye alınır ve güneşe çıkarılır. Her gün en az bir kez karıştırılır. 4 ila 5 gün içerisinde şurup koyulaşır koyulaşmaz, kavanozlara konur, kapağı kapatılır ve ılındıktan sonra buz dolabında saklanır.

Afiyet Olsun!

karadut-receli

 

 

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook