Menu

Content

Şeftali ve Yabanmersinli Reçel

Bu yaz artık hiç reçel yapmayacağım derken Cennetköy'deki sevgili site komşum Ayşen Gilroy'dan gelen donmuş Dubai blueberryleri birden aklımı çeldi. Dolapta 3-4 büyük şeftali olduğunu biliyordum. Blueberry'lerin şeftali ile karışınca  yaratacağı renk güzelliğini düşündükçe yerimde duramaz oldum. Hatta blueberry'lerin rengi yanında şeftalinin tadını da değiştirebileceği aklımdan geçmiş olsa da yüz vermedim. Girdim mutfağa. Pişirirken başka, yerken başka bir lezzet ve güzellikteki bu reçel sürekli yapılması gereken tariflerimin arasına çoktan girdi. Deneyin sizde! Blueberry yoksa böğürtlen, kırmızı erik veya ahududu ile karıştırarak deneyin derim.

Malzeme Listesi:

  • 3 adet iri şeftali- (800 gr) soyulmuş, iri küpler şeklinde doğranmış
  • 200 gr blueberry (yabanmersini, mavi yemiş) taze, donmuş veya kurutulmuş
  • 500 gr toz şeker
  • 2 adet iri limonun suyu
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 4 çorba kaşığı su
  • 1 adet reçel yap
  • 2 çorba kaşığı toz şeker

Tarif:

Şeftalilerin kabukları ince ince  soyulur ve elma dilimi şeklinde doğranır. Doğranan şeftaliler tekrar 2 veya 3 parçaya bölünür. Reçeli kaynatacağımız tencereye konur. Blueberryler ilave edilir. Üzerine limon suyu ilave edilir, karbonat serpilir.

Karbonat ilave edildikten sonra hafif bir köpürme başlar, ölçülü su ilave edilir ve ara ara karıştırılarak kaynaması için ocağın sıcaklığı arttırılır. Şeftalilerin rengi şeffaflaşır ve şekli değişir, küçülür. Şeftaliler kaynarken oluşan köpükleri arada kaşıkla alınır.

Reçel yap ve 2 kaşık toz şeker küçük bir kasede karıştırılır. Kaynamakta olan reçele ilave edilir ve hemen kuvvetli bir şekilde çabuk çabuk karıştırılır. Tamamen kaynayana kadar karıştırmaya devam edilir. Ateşten alınır, 5 dakika bekletilir, sterilize edilen cam kavanozlara doldurulur. Kapakları sıkıca kapatılır.

10 dakika kaynar su içinde bırakılır, sudan çıkarılır ve tamamen soğuyana kadar bekletilir.

Afiyetle!

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook