Menu

Content

Karpuz Kabuğu Reçeli

Büyüklerimizden çok duyduğum, onların sık sık yaptığı karpuz kabuğu reçelini ben de yapmak istedim. Epeyce kitap karıştırdıktan sonra nihayet kendi tarifime ulaştım. Yanlız ilk denememde ıtır çiçeği ile aromalandırmıştım, ıtır'ı bulamayınca bu kez çiçek aroması yerine damla sakızı kullandım.

Sonuç mükemmel olunca da sizlerle paylaşmak istedim. Bu reçeli yapıp tattıktan sonra eminim bu güne kadar attığınız karpuz kabukları için sizler de çok üzüleceksiniz.

 

 Malzeme Listesi:

  • 500 gr karpuz kabuğu
  • üzerine çıkacak kadar kireç kaymağı suyu
  • 350-400 gr şeker
  • 2 küçük top damla sakızı
  • 1/2 litre karpuz suyu
  • 1 su bardağı su
  • 1/2 çay kaşığı limon tuzu
  • 1/2 limonun suyu

Tarif:

Kalın kabuklu, karpuz kabuğunun içinin kırmızı kısmı kesilir alınır, dışının yeşil kısmı şimdilik bırakılır, 1cm x 1cm boyutlarında küplere bölünür ve önceden hazırlanan kireç kaymağı suyuna yatırılır, 3-4 saat bu suda bekletildikten sonra tek tek yeşil kabukları soyulur ve karpuz kabukları çok bol suda iyice yıkanır. (kolaylık olsun diye yeşil kabuklu kısım kırmızı iç kısmını ayırırken de soyulabilir.) Kırmızı kısmı süzgeçe konup, kaşıkla ezilerek suyu çıkarılır.

Tencereye ölçülü su, limon suyu ve kırmızı kısımları süzgeçten geçirerek elde edilen karpuz suyu konup kaynatılır ve hazırlanan karpuz kabukları da kaynayan suya konup ateş kısılır. 40 - 45 dakika kadar tencerenin kapağı kapalı olarak kaynatılır veya düdüklü tencerede 15-20 dakikada pişirilir. Karpuz kabuklarını çatalla kontrol edip yumuşadıkları görülür sonra üzerine ölçülü toz şekeri de ilave edilir. Damla sakızı dövülür ve konur bir yarım saat daha birlikte pişirilir. Ateşten indirmeğe yakın limon tuzu ilave edilerek 1-2 dakika daha kaynatılır. Bu şurup içinde pişen karpuz kabukları şeffaf ve çıtır olur.

Kireç kaymağı suyu:

Büyük bir plastik kap içinde  100 gr sönmemiş kireç, 3lt su ile iyice ezip bekletilir. Kireç dibe çöküp su durulunca bu suyu döküp yeniden su konur ve bu işlemden sonra su bulandırmadan alınıp kireç atılır. Bu su reçel için  kullanılır.

Afiyetle!
karpuzreceli01
karpuzreceli02
karpuzreceli03
karpuzreceli04
karpuzreceli05
karpuzreceli06

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook