Menu

Content

İncir Reçeli

Yaz, kış Bağdat caddesinin her köşesinde açtıkları tezgahlarında sıcak, soğuk demeden sattıkları renk renk çiçekleri ile çevreyi süsleyen, kendileri de bir o kadar renkli kişiliklere sahip olan Roman kardeşlerimiz Mayıs ayı sonu geldimi bu tezgahlara soyulmuş yeşil erkek incirleri de ilave ederek bizlere reçel yapımında gerçekten büyük kolaylık sağlarlar.

Dün tezgahlarında ki incirleri görür görmez hemen bir torba kaptım. Günlerdir yolunu beklediğim incirlerime kavuştum böylece. Bir torbada tam 100 adet incir bulunur, 25 yıldır bu hiç şaşmadı. Daima içinde küçük incir olan torbaları seçerim. İncir reçelimin tarifini de yine bu kardeşlerimizden almıştım, İstanbula ilk geldiğim yıllarda. Hakikaten hiç şaşmayan, harika lezzetli bir tarif. Bu gün nihayet tamamladım reçelin yapımını, artık sıra sizlere aktarmaya geldi.

Malzeme Listesi:

  • 100 adet soyulmuş küçüklerinden, erkek, yeşil incir
  • 850 gr toz şeker
  • 3 su bardağı su
  • 1/2 limonun suyu
  • 7-8 adet karanfil
  • 1 paket vanilya

Tarif:

İncirlerin altı hafifçe oyulur, sütü akıtılır. İncirler kürdanla bir kaç yerinden delinir, ılık suda bir gece bekletilir. Orta boy bir tencereye su konur, kaynatılır ve altı kısılır. Ilık suda bekletilip  yıkanmış incirler bu kaynamakta olan suya atılır ve haşlanır. Haşlanan incirlerin rengi değişir ve suyun dibine batmaya başlar. (İncirlerin parçalanmamasını sağlamak için bu aşamada tencerenin yanından pek ayrılmam ben.) Haşlanan incirler nazik bir şekilde kevgire alınır, süzülür ve bu kez tencereye buz gibi soğuk su konur. İncirler bu suyun içinde 10 dakika kadar bekler.

İyice soğuyan incirler bu suyun içinden tek tek alınır ve ele ince bir eldiven giyilerek incirler patlatılmadan parmak uçları ile yavaş yavaş sıkılıp, acı suyu akıtılır. (Ellerde çok kötü leke bıraktığı için mutlaka eldiven giymek gerekiyor). Bu şekilde sıkılan incirler çok büzüşecektir. 100 adet inciri de sıkmayı bitirdikten sonra şurubu hazırlanır.

850 gr toz şeker ve 3 su bardağı su tencereye konur, yüksek ateşte şeker eriyene kadar kaynatılır. Şerbet kıvamına gelen karışıma incirler ilave edilip karıştırılır. Büzüşen incirler tekrar şişmeye başlar, karanfil de ilave edilir, yarım saat kadar kısık ateşte pişirilir ve limon suyu ile vanilya da eklenerek 10 dakika daha kaynatılır. Soğumaya bırakılır.

Soğuyan reçel derin pyrex bir kaseye aktarılır ve 1 gün süreyle güneşte bırakılır. Reçelin daha koyu olmasını isterseniz bu süre 2-3 gün daha uzatılabilir. Kavanozlara aktarılan reçelin kapağı sıkıca kapatılır.

Afiyet olsun!

incir-receli-01
incir-receli-02
incir-receli-03
incir-receli-04
incir-receli05
incir-receli06
incir-receli

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook