Menu

Content

Kumkuat Reçeli

Geçenl hafta 'Verita'dan Pelin hanım vasıtası ile aldığım bir davet üzerine İstanbul Gastro Kültür Merkezi'nde  gerçekleşen 'Verita Gurme Çarkıfelek Etkinliği'ne katıldım… Verita, 6 kıtada, 35 farklı ülkede ve farklı ilkimde yetişen her çeşit meyveyi düzenli, sağlıklı, yüksek kaliteli, ekonomik ve hijyenik koşullarda tüketicinin beğenisine sunarak, dünyanın dört bir yanından gelen taze meyve ve sebzeleri yıl boyunca, her biri kendi mevsiminde, doğal koşullarda yetişmiş olarak, tüketici ile buluşturan bir kuruluş.

Bu etkinlikte  şef Andres Ortiz, anayurdu Amerika olan egzotik meyve, bilimsel adıyla Passiflora Edulis, Dünya'da Passion Fruit yani Tutku Meyvesi ya da bizde ki adı ile Çarkıfelek'le bize farklı yiyecekler hazırladı. Çarkıfelek doğal bir sakinleştirici olduğu gibi lif deposu, bağışıklık sistemine yardımcı, diyabette kullanılabilen, obezite ve tansiyon düşürücü özelliği olan bir meyve.
 
Yine şef Haldun Tüzel bizlere Kuşkonmaz ve Zencefilli nefis bir çorba yaptı. Tam bir vitamin ve lezzet deposu olan bu çorbayı tatmak büyük keyif oldu. Bu keyifli etkinlik sonunda firmanın nazik jesti, içinde gurme lezzetler olan kasa ile eve dönerken, mutfağa girer girmez nereden, hangisinden  başlasam diye düşünmeye başlamıştım bile.

Kendime en yakın gördüğüm yıllardır Bodrum'daki bahçemin dekoratif, altın renkli süsü, minik bir portakal görünümündeki Kumkuat oldu. Kumkuat kabuğu soyulmadan da yenilebilen, portakal renginde, limon, portakal, bergamut karışımını andıran  aromatik bir meyve. Ben elimdeki küçük  miktara  göre yaparak denedim, oranları arttırılabilir.

Malzeme Listesi:

  • 250 gr kumkuat
  • 200 gr toz şeker
  • 200 gr su
  • 1/2 limonun suyu

Tarif:

Kumkuat yıkanır, boyuna ortadan ikiye kesilir, çekirdekleri çıkarılır ve üzerine çıkacak kadar su ile tencereye konur. Acısının çıkması için 10 dakika kaynatılır. Suyu süzülür ve ölçülü şeker üzerine konur ve bir gece bekletilir.

Ertesi gün şekerlenmiş kumkuat'lara 200 gr su eklenir. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte reçel kıvamı alıncaya kadar kaynatılır. Ocaktan almadan önce limon suyu eklenip, bir kaç taşım daha kaynatılır. Reçel temiz ve kuru bir kavanoza konur.

Afiyetle!

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook