Menu

Content

Çilek Reçeli

Artık her mevsim çilek bulunuyor ama şimdi tam zamanı. Ben her zaman çileklerin en büyüklerini seçerim reçel yaparken. Kokulu ve iri olmalı, ezik olmamalı çilekler. Bir çok kez yaptığım reçel denemelerinden sonra iç baymaması açısından şeker  miktarını azalttım hep ve böyle de çok başarılı oldu. Bu kez de reçelimi Bodrum'da alıştığım üzere güneşte yapacağım.

Çilek reçelinde çileğin çok yumuşamışını sevmeyiz demiştim ya, biraz diri olmalı, ağza atınca o güzelim kokusunu ve lezzetini hissetmeliyiz, dişe gelmeli yani. Çok fazla kaynayan reçelde meyvanın hem rengi, hem kokusu, hem de kıvamı bozuluyor. Onun için çok az kaynatıp, güneşte bekletiyorum. Ara sıra gidip, gelip karıştırıp 4-5 gün içinde harika bir sonuç alıyorum.

Malzeme Listesi:

  • 1 kg çilek
  • 750 gr toz  şeker
  • 2-3 parça limon tuzu

Tarif:

Çilekler, hırpalamadan iyice yıkanır. Sapları ayıklanır. Orta boy bir tencereye çilekler ve toz şeker konur. Çilekler suyunu veripte şekeri ıslatana kadar beklenir. Daha sonra kısık ateşte 10 dakika kadar, şeker iyice eriyene kadar pişirilir. Sonra ateş harlandırılır.

Şeker eridikçe ve şurup kaynadıkça üzerinde köpükler birikir. Bu durumda reçel iyice karıştırılır ve limon tuzu ilave edilir. Köpükler kabarıp taşmadan reçel tencereden alınır, iyice karıştırılıp, derin  pyrex bir kaseye aktarılır.( Köpükleri toplamam, karıştırarak dağılmasını sağlarım.)

Üzeri ince bir tülbentle kapatılır 4-5 gün güneşte bırakılır. Kıvamı koyulaşmış ise kavanozlara konmak üzere soğumaya bırakılır. Kavanozlara aktarılan reçelin ağzı sıkıca kapatılıp, buzdolabında saklanır.

Afiyet Olsun!

cilek
cilek-receli-01
cilek-receli-02

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook