Menu

Content

Kızılcık Marmelatı

Genelde Ağustosun ikinci haftasından itibaren bulunan Sonbaharın habercisi kızılcığın tadı ekşi ve mayhoştur. Meyvesi, yaprağı, ağacının kökü, gövdesi, kabuğu tümüyle şifalıdır. Reçeli, kompostosu, kurusundan hoşafı ama illa ki marmelatı sofralarımızın süsüdür.

Bir çoğumuz için kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan reçel ve marmelat tariflerime bu kez de kızılcık ile devam ediyorum, çok tatlı olmaması nedeni ile bizim evde çok sevilir. Umarım sizler de dener ve seversiniz.

Malzeme Listesi:

  • 500 gr kızılcık
  • 650 gr şeker
  • 1/2 adet limon suyu
  • 1 çay kaşığı ince limon rendesi
  • 1 kahve fincanı su

Tarif:

Kızılcıklar yıkanıp suyu süzülür, sapları ayıklanır. Bir tencereye konup bir kahve fincanı su ilave edilerek 1-2 taşım kaynatılır. Yumuşayınca ateşten indirilir. Ateşten alınan kızılcıkların altına başka bir tencere konup süzgece boşaltılır, kaşık yardımı ile yalnız çekirdekler kalana dek kızılcıklar ezilip süzgeçten geçirilir.

Ezilen kızılcıkların üzerine şekeri konur, orta harararetli ateşte kıvamı gelene kadar kaynatılır. İndirileceğine yakın 1/2 adet limon suyu ve rendesi ilave edilerek tekrar 1-2 taşım kaynatılıp ateşten alınır. 5-6 dakika bekletildikten sonra kavanoza boşaltılır ve soğuyunca kapağı kapatılıp, serin bir yerde saklanır.

Keyifli kahvaltılarda!

kizilcikmarmelati01
kizilcikmarmelati02
kizilcikmarmelati03
kizilcikmarmelati04

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook