Menu

Content

Mayıs Gülü Reçelim

Osmanlı döneminde bir ev hanımının reçeli çarşıdan alması onun için ayıp bir durum sayılırmış. Bir Osmanlı hanımefendisi olarak mutlaka reçelini evinde kendisi yapmalıymış. Reçel en çok sünnet şölenlerinde ve düğünlerde ikram edilirmiş. Sarayda verilen büyük bir yemek ziyafetinden sonra da mutlaka reçel ikramı yapılır ve bu sunum sırasında en çok dikkat çeken şey, Avrupa'dan ithal edilen birbirinden şık ve pırıl pırıl parlayan rengarenk reçelliklermiş. Kanuni Sultan Süleyman'ın iki oğlu Beyazıt ve Cihangir'in sünnet düğünlerinde ve kızı Mihrimah Sultan'ın evlilik töreninde yapılan 57çeşit tatlıdan 22'si de reçelmiş.

Gül reçeli, sarayda olmazsa olmaz tatlılardan biri olup reçellerin sultanı diye adlandırılırmış. Saray masraflarında da reçel önemli bir yer tutarken sarayda yapılan gül reçellerinde kullanılan gül yaprakları, saraya bağlı olan 21 has bahçe ve Edirne Sarayı'nın bahçesinde yetişen birbirinden güzel güllerden olurmuş.Sadece kokulu güllerden yapılan Gül Reçelim için benim güllerim Elbistan'dan geldi, kokulu pembe güller. Birazından şerbet çoğundan reçel yaptım. Her ikisi de muhteşem oldu.Her reçel çok güzeldir ama gül reçeli mis gibi gül kokusu ile bambaşka bir güzeldir benim için.

Malzeme Listesi:

  • 200 gr pembe gül yaprağı
  • 900 gr toz şeker
  • 1lt su
  • 1 çorba kaşığı limon tuzu
  • 2 adet karanfil

Tarif:

Gül yaprakları ayıklanır, yıkanır, suyu süzülür. Temizlenmiş gül yaprakları cam  ya da teflon tencereye konur  üzerine toz şeker, karanfil ve limon tuzu katılır, bir gece kapağı kapalı öyle bekletilir.

Ertesi gün dinlenen gül ve şeker karışımı iyice ovulur, üzerine ölçülü suyu ilave edilir ve orta ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynadığı an itibari ile 15 dakika ocakta tutulur ve altı kapatılarak içinden gül yaprakları kepçe ile alınır, suyu iyice kaynatılıp koyulaşmaya başlayınca yapraklar içine konur, iki taşım kaynatılıp, güneşe çıkarılır. 2-3 gün güneşte bekletilir ve kavanozlara konur.

Afiyetle!
 

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook