Menu

Content

El Açması Ispanaklı Börek

Televizyon, evde yürüme egzersizleri, kitap okuma, telefon sohbetleri, yemek yapmak Corona günlerinde günlük rutinlerimiz oldu. Yaşımız nedeniyle sokağa adım atmayalı yaklaşık 2 ayı geçti. Yaptığımız planların alt üst olması, bir yerlere gidememek değil sıkıntımız. Eminim sizler de benim gibi çocuklarınızı ve torunlarınızı ya da sevdiklerinizi özlemişsinizdir. Ben dönüp dolaşıp kendimi mutfakta buluyorum. Bugünler geride kaldığında hazırlayacağım sofralar için denemeler yapma fırsatı buldum diye avunmaya çalışıyorum.
 
Mutfağımda yeni bir şey denemek hem daha çok vaktimi alacağı hem de hiç denemediğim bir şeyi yaparak kendime meydan okuyacağımı düşünerek hiç yapmadığım bir tarifi denemek istedim bugün. Hamurlu tarifler yapmayı hep çok severim, ekmek, börek, çörek, pide derken bu kez de el açması börek yapayım istedim. Doğrusunu isterseniz elde ince hamur açma konusunda kendime hiç güvenmediğim için işe tereddütlü başladım. İnternette birçok sayfa gezmiş, sonunda becerebileceğimi düşündüğüm bir tarifte karar kılmıştım ama yine de korkuyordum. Korkuyordum zira şimdiye kadar paylaştığım tarifler için sizlerden gelen güzel yorumlar bir sorumluluk yüklüyor bana. Tariflerimi verirken sizlere mahcup olmak hep en büyük korkum olmuştur benim. O yüzden sonucundan emin olmadığım hiç bir tarifimi siteme yazmadım şimdiye kadar, tereddüt ettiğimi de yazmaktan hep kaçınmışımdır.
 
Şimdi sizlerle paylaşacağım bu tarif o kadar kolay oldu ve sonuçta o kadar lezzetli bir börek ortaya çıktı ki, sizlerle de paylaşmak istedim.
 
 
 

Malzeme Listesi;
 

 • 2 adet yumurta
 • 2 su bardağı süt
 • tuz
 • 5-6 su bardağı un
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • Arası için:
 • 1 kg ıspanak
 • 1 adet soğan
 • 2 adet kesme şekeri
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ /zeytinyağ
 • 1 çay kaşığı muskat
 • tuz, karabiber
 • 250 gr lor peyniri

Tarif:
 

Ispanak yıkanır, ayıklanırYağ tencereye konur, kızdırılır. Küp küp doğranan soğana kesme şekeri ilave edilir, ıspanak yaprakları ilave edilir ve hepsi birlikte kavrulur. Tuz, karabiber, muskat ilave edilir. Soğuyunca lor peyniri ilave edilir.
 
Yumurta, süt ve tuz bir kasede karıştırılır. Ölçülü un yavaş yavaş bu karışıma katılır. Yumuşak bir hamur yoğurulur. Hamur toparlanınca 3-4 dakika daha yoğurulur.
 
Toparlanan hamur istediğiniz büyüklüğe göre 10/12 adet eşit parçaya ayrılır. Bunlardan top gibi bezeler yapılır ve üzeri temiz bir mutfak havlusu ile örtülerek 25 dakika kadar dinlendirilir.
 
Tezgaha un serpilir, bir beze alınır ve aşağı yukarı 20 cm yani bir yemek tabağı büyüklüğünde açılır. Büyük bir tabak iyice yağlanır. Açılan beze de iyice yağlanır ve tabağa konur. Tüm diğer bezeler de aynı şekilde açılır ve iyice yağlanarak üst üste, yapışmaması için biraz da kaydırarak tabağa dizilir.
 
Yağın hamuru yumuşatıp açılmasını sağlamak amacı ile yapılan bu işlem için tabak temiz bir poşete konur ve 30 dakika kadar dinlendirilir.
 
En üstteki hamur tezgaha alınır, kenarlarından elle çekiştire çekiştire açılabildiği kadar açılır, hamur incecik tül gibi genişler, üzeri hafifçe yağlanır, iç malzeme hamurun bir kenarına konur ve rulo şeklinde sarılarak bitirilir.
Kalan hamurlar da tek tek tezgaha alınır, aynı işlem yapılır.
 
Tepsi yağlanır, susam serpilir, hazırlanan hamur ruloları tepsiye dizilir. Üzerine hafifçe kalan yağ sürülür, susam serpilir.
 
Önceden 190 dereceye ısıtılan fırında nar gibi kızarıncaya kadar pişirilir.

Evde kalın, sağlıklı kalın!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook