Menu

Content

Quinoa / Kuinoa ve Mandalinalı Kereviz

Ben ve bazı yemek bloggerı arkadaşlarım mekân tanıtımları, TV çekimleri ve zaman kalırsa Bodrum'un Sarı Yaz'ını yaşamak için puslu İstanbul’u arkamızda bırakarak gerçekleştirdiğimiz gezimizdeki mekan tanıtımlarından biri de Marmarina Saraylı Restoran daveti idi. Yalıkavak Marinanın en güzel manzarasına sahip Marmarina Saraylı Restorandaki davetin çıkış noktası Bodrum Mandalinası idi.

“Bodrum Mandalinası Yaşamalı” konseptli menüde bu güzelim meyveyle yapılan birbirinden özel lezzetler vardı. Bodrum’a ve Türk turizmine önemli katkılar sağlayan, kendi eli ile diktiği 4000 Mandalina fidanı ile Bodrum yarımadasının en büyük üreticisi olan, halen aktif olarak bahçelerle bizzat ilgilenen Sayın Ömer Aras ve ailesinin de katkılarıyla gerçekleşen mandalina içerikli yemekler Gülşen Coşanöz hanımın elinden özel olarak hazırlanarak bizlere sunuldu.

Bunlardan bir tanesi de şimdi sizlerle paylaşacağım "Mandalinalı Kinoalı Kereviz"di. Kendisi tarifini bizlerle paylaşmak nezaketini de göstermiş ben de sizlerle  "Bazı umutlar Başka Zamanlarındır-2 adlı yazımda paylaşmış ancak o zaman daha kendim denememiştim. Dün nihayet mutfağıma girip, denedim ve ailecek çok sevdiklerimiz arasına katıldı bu yemekte. Çok teşekkürler sevgili Gülşen hanım.

Not:Kırmızı, siyah ve beyaz çeşitleri olan kinoa'nın ben siyah çeşidini kullandım.

Malzeme Listesi:   

  • 2-3 adet orta boy kereviz
  • 2 adet soğan
  • 4-5 adet mandalina
  • 1 kahve fincanı fincan beyaz veya siyah kinoa + 5 fincan su
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • az su (pişerken gerekirse)
  • frenk maydanozu
  • tuz
  • karabiber

Tarif:

Yemeklik doğradığımız soğanlardan 1 tanesinin üzerine az zeytinyağı eklenir, bir süre hafif yumuşayıncaya kadar ateşte çevirilir. Üzerine kinoa ve 5 fincan su ilave edilerek biraz şişip, kenarları patlayıncaya kadar pişirilir.

Diğer yemeklik doğranmış soğan ve havuç renkleri hafif soluncaya kadar kalan yağ ile kavurulur. Soyulan kerevizler dilimlenir ve sıkılmış 2 mandalinanın suyunda bekletilir. Diğer 2-3 mandalina da havuç gibi doğranır.

Rengi solan soğan ve havuçlara kerevizler, doğranmış mandalina ve kerevizler ile içinde kerevizler bekletilen mandalina suyu konur. Pişirilen kinoa da ilave edilir ve kontrollü olarak 8-10 dakika pişirilir.
Tencerede soğutulup servis tabağına alınır. Üzeri frenk maydanozu ile süslenir.

Afiyet Olsun!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook