Menu

Content

Bazı Umutlar Başka Zamanlarındır -2

Bazı umutlar başka zamanlarındır - II

Blog yazarı arkadaşlarımla yaşadığımız Bodrum macerasının ilk bölümünde Nar Çiçeği Kahvaltı Evi’nden, Erenler Sofrası’ndaki çekimlerden ve Özlem Bilsel Graves'in "Mutfaktaki Teselli" kitabından bahsetmiştim kısaca. Şimdi lezzet maceralarımızın ikinci bölümündeyiz.

Erenler Sofrasındaki çekimlerden sonra saatler 19.00'u gösterirken Yalıkavak Palmarina'da bu yaz açılan ve bizleri davet etme nezaketi gösteren Marmarina Saraylı Restoran'da bulduk kendimizi. Sahibesi ve mutfak şefi Gülşen Coşanöz'ün hazırladığı çok özel bir davetti bu. Gülşen Hanım ve ekibi bu müstesna manzaralı ortamda sevgi ve güler yüzle pozitif bir enerji yansıtıyorlardı. Yine Lezzet Durakları yazılarımdan hatırlayacağınız bir mekân burası. (Bakınız Lezzet Durakları 14 Eylül 2015 tarihli yazım)

Yalıkavak Marinanın en güzel manzarasına sahip bu restoran, dekorasyonundan menüsüne kadar tam bir saraylı. Hem saraylı hem de dantelli ve kolalı beyaz iş örtüleri, çiçeklendirmesi, ışıklandırması ve aksesuarları ile kendinizi evinizde balkonunuzda hissedebileceğiniz sıcacık bir mekân burası.

Yaz-kış açık Palmarina Marmarina Saraylı, Gülşen hanımın özel tarifli reçelleri ve değişik içlerle hazırladığı çiğ börekleriyle artık pazar sabahları bizlere saray kahvaltısı da sunuyor.

Marmarina’daki davetin çıkış noktası Bodrum Mandalinası. “Bodrum Mandalinası Yaşamalı” konseptli menüde bu güzelim meyveyle yapılan birbirinden özel lezzetler var. Bodrum’a ve Türk turizmine önemli katkılar sağlayan, kendi eli ile diktiği 4000 Mandalina fidanı ile Bodrum yarımadasının en büyük üreticisi olan, halen aktif olarak bahçelerle bizzat ilgilenen Sayın Ömer Aras ve ailesinin de katkılarıyla gerçekleşen mandalina içerikli yemekler Gülşen hanımın elinden özel olarak hazırlanarak bizlere sunuldu.

Bu menüde neler mi var? Mesela “Köy piliçli çorba, kızarmış mandalina eşliğinde, Mandalinalı peynir topları, Mandalina çanağında buğday salatası, Yeşil mandalinalı ruşeymli fava, Kinoalı mandalinalı kereviz, Yeşil mandalinalı kara mercimek topları, Kabak şahane mandalinalı, Mandalinalı Papaz yahni, Mandalinalı Paluzeç”

Sevgili Gülşen Hanım beni kırmadı ve bu lezzetli tariflerden birini benimle paylaşma inceliği gösterdi.

Mandalinalı Kinoalı Kereviz:

Malzeme Listesi:

  • 1 büyük kereviz
  • 2 adet soğan
  • 4-5 mandalina
  • 1 fincan kinoa
  • 1 büyük fincan zeytinyağı

Tarif:

Kinoayı yemeklik doğradığımız soğanlardan 1 tanesinin üzerine ekleyip, üzerine biraz da zeytinyağı koyarak 2 fincan su ile biraz şişip, kenarları patlayıncaya kadar pişirin.

Diğer yemeklik doğranmış soğanı ve havucu renkleri hafif soluncaya kadar kavurun. Soyduğunuz kerevizleri dilimleyin ve sıkılmış 2 mandalinanın suyunda bekletin. Diğer 2 mandalinayı havuç gibi doğrayın. Rengi solan soğan ve havuçlara kerevizleri, doğranmış mandalinayı ve kerevizleri beklettiğiniz mandalina suyunu koyun. Pişirdiğiniz kinoayı da ilave edin ve kontrollü olarak 8-10 dakika pişirin.

Adres: Marmarina Saraylı Restoran , Yalıkavak Palmarina AVM, Teras Katı, Çökertme Caddesi, Bodrum

Tel:0543 252 02520543 252 0252

Bu farklı menüyü tadarken yemeklerimize Füsun ve Erhan Yürüt çiftinin Bodrum'un kendi lezzetlerini yansıtan ilk yöresel şarabı Vinbodrum'u eşlik etti. Bodrum Kızılağaç’ta ilk üretimini 2013 yılı bağbozumunda gerçekleştirmiş Bodrum Şarapçılık, 10 ton kapasiteli küçük bir aile işletmesi. En az müdahale ile üzümü şaraba dönüştürerek Bodrum’un kendi lezzetini ve tadını taşıyan şarabını üretmeyi hedefliyor Füsun ve Erhan Yürüt. Tadım yaptığımız şarapların hepsi çok güzeldi ama ben en çok Vinbodrum Rose 2014 ve Vinbodrum Shiraz 2013'ü sevdim. Daha sonra yerlerinde ziyaret etmeyi düşündüğüm Yürüt ailesine bu lezzetli tanıtımları için sonsuz teşekkürler.

Adres: Yalı Mahallesi Şenavcılar Kümeevleri No: 14/1Bodrum-MUĞLA

Birbiri ardına damağımızı şenlendiren bu lezzet macerası viyolenist Erman beyin ezgileri ile gece yarısına kadar devam etti.

Ertesi gün neler mi oldu? Gümüşlük’ten Geriş’e kadar hangi güzel ve özel mekânları keşfettik? Sonraki seyahatlerimiz için hangi yöreleri belirledik? Onlar da artık başka yazılara kalsın.

Sizlerden de gelecek yeni lezzet durakları önerisi bekliyorum. Hep birlikte keşfedelim, hep birlikte yaşayalım bu güzellikleri. Umutlarımızın başka zamanlara kalmadığı, planlarımızı gerçekleştirdiğimiz keyifli buluşmalar dilerim.

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook