Menu

Content

Los Caracoles/Barselona

Katalan kültürünün doruğundaki şehir olan Barselona gezimizi planlarken ilk yaptığımız adını çok duyduğumuz 'Los Caracoles' adlı restoranda önceden yer ayırtmak oldu. Bu gezimiz sırasında çok değişik yerlerde yemek fırsatını bulduk. Unutulmaz akşam yemeklerinden birini de Los Caracoles'de yedik.

Yer bulmak hele hafta sonuna rastlarsa çok zor olan bu meşhur restoran 1835 yılından beri aynı aile tarafından aynı mekanda işletiliyor. Adını özel yemeği 'sümüklüböcek'ten alan lokanta tipik bir Katalan ve Akdeniz mutfağı sunuyor. Lokantaya giriş sıcakcık, kaynayan tencerelerden çıkan buharlar ve beyaz kıyafetler giymiş ahçıların bağrış, çağırışları arasında açık bir mutfaktan. Daracık giriş kapısının yanında şişe geçirilmiş tavuklar dönüp duruyor.

Restoranın içi aynı bir labirent gibi. Merdivenlerden çıkınca küçük küçük bir dolu yemek odası var, duvarlarda çiniler, tahta atmalı tavanlar ve her tarafa serpiştirilmiş antikalar. Kendi içinde belli bir atmosfere sahip bu mekana aşık olmamak elde değil.

Katalan'lar çok geç yemek yiyor, akşam yemeği ise adete bir şölene dönüşüyor..Dördüncü kuşak Bofarull ailesinin yönetimindeki restoran balık, et, tavuk ve ördek ağırlıklı. Müthiş ispanyol şarapları, meze, ve salataları var. Tüm ispanya restoranlarında olduğu gibi tapas'lar çok lezzetli.

Garsonları cana yakın servisi muntazam ve çabuk, masa ve tabakları düzgün ve şık.. Gotik bölge ve Barselona'yı temsil eden en iyi restoranlardan biri diyebileceğimiz Los Caracoles hala ilk açıldığı zamanki dekor ve ruhu ile mutlaka gidilesi yerlerden biri. Tabii en özel yemeği de yine çok özel bir sos içinde servis edilen sümüklüböcek.

Deniz ürünlü paellası, dana pirzolası, istakozlu özel deniz ürünleri tabağı, soslu midyesi ve sarmısaklı iri karides'de çok iddialılar, ama yemeklerin hepsi gercekten cok lezzetli ve sunumu guzeldi. Adam başı ortalama normal bir şarap dahil 50-60 Euro gibi bir fiyatla çıkabilirsiniz buradan.

Ya Sangria ? dediğinizi duyar gibi oluyorum. Kısaca süperdi ama onu sonra uzun uzun anlatırım.

 

Los Caracoles

Adres:

Carrer d'Escudellers, 14 Barcelona / El Gòtic.

Telefon:     

933 023 185 13

Hergün 15-24 arası açık.

loscaracoles01
loscaracoles02
loscaracoles04
loscaracoles03
loscaracoles05
loscaracoles06
loscaracoles07
loscaracoles08
loscaracoles09
loscaracoles10
loscaracoles11
loscaracoles12
loscaracoles13
loscaracoles14
loscaracoles15
loscaracoles16

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook