Menu

Content

Bademli İrmik Helvası

Helva, Türkiye'de ve pek çok Orta Doğu ülkesinde yaygın bir tatlıdır. Gelenek ve göreneklerimize göre doğumlarda, ölümlerde, askere giderken, okula başlayan çocuklar için, yeni bir eve sahip olunca, okul bitince değişik helvalar eve gelenlere, komşulara ve eşe dosta dağıtılır.

İşte benim bugün sizlerle paylaşacağım irmik helvası tarifim de yakın zamanda yitirdiğimiz bir aile dostumuz için yaptığım bir irmik helvası tarifi. Aslında paylaşmayı pek düşünmüyordum ama o gün orada tadan dostlardan gelen istek üzerine onlara yazmayı vadettim ve sizlerle de paylaşmak istedim. Canımız, hayatımıza kattığın güzel dokunuşlarla hep hatırlayacağımız, beyefendi, sevgi dolu, ince ruhlu, adam gibi adam Sevgili Sıtkı M. Erinç, ruhun şad olsun!

Malzeme Listesi:

  • 2 paket (1000 gr) irmik
  • 600 gr tereyağı
  • 1lt süt
  • 1lt su
  • 1400 gr toz şeker
  • 1 limonun rendesi (çok ince rendelenmiş)
  • 200 gr çiğ badem + 2 kaşık tereyağı
  • 100 ml. süt kaymağı

Tarif:

Bademler sıcak su ile ıslatılır, ovalanarak  kabukları çıkarılır. 2 kaşık tereyağı ile tavada  pembeleşene kadar kavrulur. Su, süt ve şeker tencereye konur, kaynatılır. Bir kenara alınır.

Geniş bir tencereye tereyağı konur, eritilir. Eriyen yağa ölçülü irmik ilave edilir. Orta hararetteki ateşte sürekli çevirerek kavrulur, irmiğin renginin çok koyulaşmamasına, pembemsi olmasına dikkat edilir.

Kaşık tencerede kaymaya başlayınca olmak üzere olduğu anlaşılır. Pembeleşmiş bademler aroması da geçsin diye içinde kavrulduğu yağı ile birlikte ilave edilir, karıştırılır. Önceden hazırlanan şerbet ve ince rendelenmiş limon kabuğu rendesi irmiğin içine dikkatlice dökülür. Tahta kaşıkla irmik şerbeti çekene kadar karıştırılır. Kaymak ilave edilir, karıştırılır.

Helva kaşığın etrafında bir top halini almaya başladığında kıvama gelmiş demektir. Ocaktan indirilen helvanın üzerine temiz bir peçete örtülür ve kapağı kapatılır. Yarım saat dinlendirilir. Bu işlemle helva demlenir. Ilık ılık servisi yapılır.

Afiyetle!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook