Menu

Content

Damla Sakız Ve Bademli Un Helvası

Un helvasını hep çok severim. Çocukluğumda bizim evde un helvasını rahmetli babam yapar, harikalar yaratırdı. Belki de güçlü kuvvetli olduğu için yorulmadan, uzun uzun kavurur böylecede çok farklı bir lezzeti olurdu. İrmik ve un helvası hep mutfağımızda çok özel bir yere sahiptir. İkisinden biri mutlaka acı, tatlı, bayram, kandil gibi günlerimizde baş rol oynayıp, bu yerini pek başka tatlılara da bırakmak niyetinde değildir. Bu un helvası tarifim un'un içine hiç yağ katmadan, sadece badem veya fıstıkla kavrulduğu için hiç yorulmadan, çok kolay oluyor. Ben damla sakızı tadını sevdiğim için vanilyasını damla sakızlı olan cinsinden kullandım ve süper olduğunu söyleyebilirim. Sizler arzuya göre sade vanilya da kullanabilirsiniz.

Malzeme Listesi:

  • 1 su bardağı un
  • 75 gr iri çiğ badem
  • 1 1/2 su bardağı süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 180 gr tereyağı
  • 1 paket damla sakızlı vanilya

Tarif:

Orta boy bir tencereye un ve bademler konur, pembeleşinceye kadar sürekli karıştırarak kavrulur. Ayrı bir kapta ölçülü süt, vanilya ve şeker ısıtılır, kaynamaya başladığıda, tereyağı içine atılır.
Tereyağı da eriyince, kavrulmakta olan bademli unun içine bu süt yavaş yavaş, karıştıra karıştıra katılır. Sütünü çekene kadar karıştrmaya devam edilir. Sütü tamamen çekip helva kendini toparlayınca altı kapatılır ve dinlendirilir. Ilınınca kaşıklarla şekil verilip servis tabağına dizilir.
 

Afiyet olsun!

helva01
helva02
helva03
helva04
helva05
helva06
helva07
helva08
helva09
helva10

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook