Menu

Content

Susuz Un Helvası (Kaşık Helvası)

Türk mutfağında "çok fazla pişirilen ve yenen" helvanın her çeşidi en sevdiğimiz tatlıların başında gelir. Düğünlerde, bayramlarda, davetlerde, acı tatlı günlerimizin vazgeçilmezidir helva. Helvaların ana malzemesi un ve türevleridir. Geleneğimizde un, nişasta, irmik ve şeker kullanılarak yapılan helvanın iyi olması için iyi kavrulması gerekir. Çok sabırlı olmak lazımdır.

Sizlerle paylaşmak istediğim helva tarifi, Rumeli yöresinde 'kaşık helvası' diye bilinen, bildiğimiz un helvası ama su ve süt konmadan yapılanı; Olur mu demeyin, muhteşem bir tadı var. Bu helvanın özelligi ise sıcak sıcak yenmesi ama bir parça asla yetmiyor, kendinizi ona göre ayarlayın derim.

 Malzeme Listesi:  

  • 500 gr un
  • 400 tereyağı
  • 200-250 gr pudra şekeri
  • 150 gr iri dövülmüş fındık
  • 1 çay kaşığı limon rendesi
  • 1 paket vanilya

Tarif:

Un bir tencereye  konur, kısık ateşte yavaş yavaş pembeleşinceye kadar kavrulur. Yağ ayrı bir kapta dışarıda bırakılarak yumuşatılır.
Hafifçe kavrulmuş unun içine yumuşatılmış tereyağı konur ve tekrar kavurma işlemine devam edilir. Bu arada diş diş dövülmüş fındık ilave edilerek daha kısık ateşte kavurma işlemi devam eder.
Helvanın meyanesi gelince yani un ve yağ kendini bırakıp, kaşık tencere içinde kaymaya başlayıp, karıştırma işlemi kolaylaşınca  ateşten alınır.
Hemen pudra şekeri, vanilya ve limon rendesi de içine konarak, iyice una yedirilir. Sıcak sıcak kaşığa doldurulup üzerine başka bir kaşıkla bastırılır, şekil verilip, düz bir tabağa sıralanır.

Afiyet olsun!

helva02
helva01
helva03
helva04
helva05
helva06
helva07
helva08
helva09
 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook