Menu

Content

Çikolatalı Gelato

Kimi sade sever, kimi meyveli, kimi ise çikolatalı. Sevdiğiniz dondurma ne çeşit olursa olsun evde doğal malzemelerle hazırlanmış, taze, lezzetli ve hafifi gibisi olmaz. Ben de cantanelerim Derin ve Defne için çikolatalı dondurma yapmayı denedim, sonuç muhteşem oldu. Yaz kış demeden bu tarifimle sevdiklerinize kendi ellerinizle dondurma yapmak için 'oya's cuisine'e buyrun. Eğer dondurma makineniz varsa, hazırlanan karışımı ona aktarın ve yöntemi uygulayın, makineniz yoksa o zaman hazırladığınız karışımı plastik bir kap içinde buzluğa atıp, zaman zaman karıştırın ki kristalleşmeler olmasın..

Malzeme listesi:

  • 50 gr bitter çikolata
  • 50 gr sütlü, bademli çikolata
  • 300 ml süt
  • 85 gr toz şeker
  • 3 adet yumurtanın sarısı
  • 300ml süt kreması

Tarif:

Süt ve çikolata parçaları kalın tabanlı bir tencereye konur. Kısık ateşte sürekli karıştırarak pürüzsüz bir karışım elde edene kadar pişirilir. Soğutulur.
Şeker ve yumurta sarıları koyulaşıp, rengi beyazlaşana kadar çırpılır. Çikolatalı karışıma katılır ve karışım kısık ateşte sürekli karıştırılarak koyulaşana kadar pişirilir. Harlı ateşte kesileceği için çok dikkatli davranmak gerekir.
Krema mixerlanır, yumuşak tepecikler oluşunca o da soğutulan çikolatalı karışıma ilave edilerek homojen bir karışım elde edene kadar karıştırılır.
Eğer dondurma makinesi varsa ona konarak açıklamaları doğrultusunda yoksa  plastik kapaklı bir kutuya koyarak dondurulur. Zaman zaman çatal kullanarak karıştırılır ve kristalize olması önlenir.

 

dondurma01
dondurma02
dondurma03
dondurma04
dondurma05
dondurma06
dondurma07
dondurma08
dondurma09
dondurma10
dondurma11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook