Menu

Content

Kremalı Müyesser

Bugün anısı ve sahibi çok kıymetli bir tariften bahsedeceğim. Burada paylaştığım birçok tarifin şu veya bu şekilde bir anısı var. Kimisi aile yadigârı, kimisi eş, dost, akraba kaynaklı tarifler. Hiçbiri kaybolmasın, bir şekilde bir yerlerde dursun, insanlara ulaşsın, beni, ailemi, dostlarımı mutlu ettiği, keyif verdiği gibi başkalarına da aynı duyguları yaşatsın istedim. Bazı tarifler benim için onları aldığım insanları da yaşatıyor.

Tarifimin ismi "Kremalı Müyesser". Anısı çok kıymetli bizim tüm ailemiz için. Çok sevgili Şarköy komşum, dostum, sırdaşım Müyesser Hanım’ın lezzetli bir tarifi bu kurabiye. Çocuklarım büyürken evimizden hiç eksik olmazdı. Ne zaman mutfağımda bu kurabiyeyi yapsam gençlik yıllarıma dönerim. Şarköy’deki sakin, huzurlu, keyifli, özgür yaz tatillerimiz gözümün önünden geçer. Deniz sonrası çay saatlerini iple çeker, keyifli sohbetler eşliğinde bu anlar hiç bitmesin isterdim. Tatil bitiminde hakiki komşuluğunu, samimi dostluğunu yaşadığım sevgili arkadaşımdan Ankara’ya dönmek zor gelirdi.

Bu yaz maalesef kendisini kaybettiğimizi öğrendim. Üzüntüm sonsuz. Günümüzde her zaman güvenebileceğin, görüşemesen de hep yanında olduğunu hissettiğin, bilge, sağlam kişilikli, iyi niyetli, sevecen, böyle arkadaş bulmak o kadar zor ki. Yaşadığım sürece anısı hep benimle olacak. Bu kurabiyeyi her yaptığımda güzelliklerle hatırlayacağım onu. Işıklarda uyu canım.

Malzeme Listesi:

  • 250 gr sana veya tereyağı (eritilir)
  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 8 çay bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 8 çorba kaşığı şeker
  • 2 çorba kaşığı nişasta
  • 1 çorba kaşığı un
  • 1/2 litre süt
  • 1 paket vanilya

Tarif:

İç malzeme süt hariç bir tencereye konur, karıştırılır. Süt bu karışıma karıştıra karıştıra ilave edilir. Muhallebi gibi pişirilir. Katıca bir krema olacak.

Hamur malzemesi yağ eritildikten sonra bir kaba konur ve birlikte yoğurulur, avuç içi kadar lokmalar alınır, yassıltılır, ortaya soğutulmuş kreması konur ve açılmayacak şekilde top yapılır. Ben önce poğaça gibi kapatıp sonra yuvarlıyorum.

170 dereceye ısıtılan fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Fırından çıkınca üzerine pudra şekeri serpilir.

Afiyet Olsun.

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook