Menu

Content

(Narenciyeli) Portakallı İrmik Helvası

Arapçada hoş, güzel anlamına gelen helvanın Türk mutfağı kültüründeki yeri çok geniştir. Acı, tatlı tüm önemli törenlerin eşlikçisi olan helvanın temel malzemesi ise  yağ, şeker, irmik ya da undur.
İrmik helvası yapımı çok kolay ve hemen hemen herkesin başarılı olduğu bir tatlıdır. Ancak herkesin yaptığı irmik helvası da aynı lezzette değildir. Güzel bir irmik helvası yapabilmek için, dikkat edilmesi gereken noktaların başında kaliteli ve taze malzeme kullanmak gelir.

Verilen tarifteki malzemelerin özenle seçilmesi, sonucu doğrudan etkileyecektir. Pişirme süresi ve pişirme sıcaklığı da çok önemlidir. Burada dikkat edilecek olan şey irmiğin renginin yanmadan, kararmadan koyulaşmasıdır. Aksi takdirde çiğ çiğ irmik kokabilir. Sade irmik helvası en çok bilineni olmakla beraber, dondurmalı, kaymaklı, fıstıklı, sütlü, cevizli, pekmezli, tahinli, narenciyeli ve bu gün tarifini sizlerle paylaştığım portakallısı gibi çeşitleri bulunur.

Malzeme Listesi: 

  • 350 g irmik
  • 250 gram tereyağı
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su, (1/2 si portakal suyu olarak konur)
  • 1 su bardağı + 2 çorba kaşığı toz şeker
  • 150 gr çiğ badem
  • 1 portakalın rendesi ( turunç, limon rendesi de olabilir)
  • 1 paket vanilya

Tarif: 

Portakallı Su, süt, portakal rendesi ve şeker bir tencereye konur, ısıtılarak şekerin erimesi sağlanır. Vanilya ilave edilir. Tekrar karıştırılır.
İrmik, yağ ve bademler tencereye konur. En kısık ateşte, yaklaşık 45-50 dakika boyunca kavurulur. Hem bademlerin, hem de irmiklerin rengi dönünceye kadar kavurulduktan sonra, sütlü karışım yavaş yavaş irmiklerin üzerine dökülerek karıştırılır, tencerenin kapağı kapatılarak orta ateşte irmiğin sütü çekmesi beklenir. Tencerenin altı kısılarak 5 dakika kadar daha demlendikten sonra bir kez karıştırılıp, bırakılır. Ilık ılık servisi yapılır.

 

Lezzet dolu günler dileği ile...

irmikhelvasi01
irmikhelvasi02
irmikhelvasi03
irmikhelvasi04
irmikhelvasi05
irmikhelvasi06
irmikhelvasi07
irmikhelvasi08
irmikhelvasi09
 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook