Menu

Content

California Cevizinin Sağlığımızdaki Rolü

Bugün Backhaus İstinye Park Şubesinde California Walnut Commission - Backhaus ortaklığıyla cevizin çok yönlü kullanımı ve sağlık açısından faydalarının anlatıldığı basın mensuplarına yönelik bir kahvaltı gerçekleştirildi. Promedia tarafından ünlü program sunucusu- yazar Elif Korkmazel moderatörlüğünde organize edilen etkinlik çok verimli ve keyifli geçti.

Etkinlikte bize ev sahipliği yapan Almanca'da pişirme evi veya fırın anlamına gelen Backhaus çok ünlü. Daha kapıdan adımımızı içeriye atar atmaz raflarda çavdarından çok tahıllısına çeşit çeşit ekmekler, camlı tezgahın arkasında mısır unundan yapılmış ev poğaçaları, tatlı, tuzlu kurabiyeler, kekler, müthiş pastalar beni benden aldı. Fransız, İtalyan tarzı beyaz; Alman tarzı esmer ve Türk tarzına uygun sınırsız ekmek çeşitlemeleri olan Backhaus'’ta ekmek hamurları yağlı tohum, elma lifi, üzüm ve bakla kırması gibi ürünlerle zenginleştiriliyor. Hepsi birbirinden lezzetli. Ayrıca buğdayın farklı öğütüm şekilleri de oluşturulan hamurlarda rol oynuyor. Böylece üretilen ekmek sayısı üç yüz farklı çeşide kadar uzanabiliyor. Ekmekçilikte tazelik, kalite ve çeşit olarak oldukça iddialı olan Backhaus, dilim pastacılığa da ağırlık vererek yaklaşık 22 çeşit pasta üretip pastayı günlük tüketilen bir ürün haline getirmeyi başarmış bir kuruluş.

Backhaus'a vardığımızda Promedia ekibi arkadaşlar ve sevgili Elif Korkmazel bizlerden önce gelmişti, sıcacık bir karşılamadan sonra bizler için ayrılan günün anlamını gösteren California kabuklu cevizlerle süslü masalarda nefis ekmekler, peynirli domatesli, zahterli kahvaltılıklar ve cevizli tadımlıklarla kahvaltımızı edip, çayımızı yudumlarken "ceviz neden önemlidir ve sağlığımızdaki yeri "üzerine Promedia kurucu ortağı Feray Alpay, Backhaus kurucusu Dr. Hilal Duruk ve Elif Korkmazel'den çok net ve faydalı bilgiler edinip, bildiklerimizi de pekiştirdik.

Bu bilgileri sizlerle de paylaşmak isterim. Öncelikle ceviz tüketmek için en iyi 10 neden üzerinde durmak isterim.

1)Kalp sağlığı için ceviz- Omega 3 açısından en zengin olan ağaç yemişi cevizden her gün 28 gr tüketmenin kalp damar hastalıkları riskini  %30 azalttığını,

2)Akdeniz tipi beslenme birçok Akdeniz ülkesinde görülen benzer bir yeme düzenini ve yaşam tarzını kapsar. Bu diyette bol taze meyve ve sebze, ceviz dahil olmak üzere tohum ve yemiş, zeytinyağı, balık ve orta miktarlarda kırmızı şarap tüketilir. Akdeniz tipi beslenmenin önemli parçası olan cevizin yapılan Predimed ( Akdeniz tipi beslenme ile önleme) çalışmasında kalp krizi, felç veya kalp damar kaynaklı ölüm riskini %30 özel olarak felç riskini ise  %49 azalttığı öne sürülmektedir.

3)Yine batının tipik beslenme şekline eklenen cevizin 21-35 yaş aralığındaki sağlıklı erkeklerde günde 75 gr tüketiminin sperm canlılığı, hareketliliği ve morfolojisinde iyileşme sağladığı da belirlenmiş.

4)Yemişler arasında en yüksek oranda polifenol içeren ceviz, antioksidan özelliği olan polifenolden dolayı kalp ve kanserden korunmada da güçlü bir rol oynamakta. Gıdalar arasında cevizin antioksidan içeriğinin böğürtlenden sonra ikinci sırada olduğu belirlenmiş.

5)Ceviz tokluğa yardımcı olarak başarılı kilo yönetiminde de önemli olup aşırı yeme davranışının önüne geçebilmektedir. Günde 56 gr ceviz tüketmenin organ yağlanması görülen aşırı kilolu bireylerde endotelyal işlevi geliştirdiği görülmüş, beslenme düzenine eklenen ceviz kilo almaya neden olmamış.

6)Günde 42 gr ceviz tüketerek kalp-damar hastalıklarının önemli iki risk faktörü olan non-HDL kolesterolü ve apolipoprotein-B yi azaltttığı tesbit edilmiş.

7)European Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan bir çalışmada  kişilerin günlük beslenme düzenlerine eklenen ceviz tüketimi ile Tip2 Diyabet hastası olma riskinde anlamlı bir azalma olabileceği ortaya koyulmuş.

8)İçinde cevizin de yer aldığı yemiş tüketiminin ileri yaşlarda alzheimer gibi hastalıkları önlemede etkili olduğu, cevizin yaşla bağlantılı serbest radikalleri azaltarak ve sinir iletişimi ile yeni sinir gelişimini destekleyerek beyni koruyabildiğini tespit etmiştir.

9)Yine cevizin, kalp damar hastalıklarında iki önemli risk faktörü olan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü %9-16 ve kan basıncını 2-3 mmHg azalttığı ortaya koyulmuş.

10)Sağlıklı bir beslenme düzeninde ceviz Omega-3 yağ asidi ALA  açısından zengin olduğu için kemik hasarlarını azaltarak, iskelet sistemi açısından fayda sağlamakta, kanseri önleyici bir seçenek olarak tanımlanmaktadır.

Cevizin besin değeri, tüketim kolaylığı, tadı ve kullanım çeşitliliği bu gıdayı ideal bir yemek içeriği ve atıştırmalık haline getirir. Bizler de sağlığımızı desteklemek için çeşitli boy ve renklerde sunulan tuzsuz ve  glutensiz California cevizini yemeklerimize dahil ederek kullanabiliriz. İster her an yanımızda taşıyabileceğimiz bir atıştırmalık olarak; ister balık, tavuk, kuzu yanında; tok bir tutucu olarak kavurup yanında sebze ile birlikte makarnada; rokfor, kurutulmuş meyve ve porto ile yemek sonrasında; kahvaltıda ballı yoğurt, waffle veya kreple; pesto veya humus içinde dövülmüş olarak, ekmek hamurlarında ve keklerde çeşitli şekillerde kullanabiliriz.

California cevizlerinin taze tadı, soğukta, hava geçirmeyen bir kapta saklanarak korunabilir. Cevizleri en iyi saklama yeri buzdolabıdır eğer bir ay veya daha uzun süre kullanılmayacaksa, dondurucudur.Isı cevizdeki yağın yapısını değiştirdiği için istenmeyen kokulara ve tatlara yol açabilir.

Tüm bu bilgilerin sonucunda cevizin sağlıklı hayatımızdaki önemini bir kez daha vurguladık bugün. Keyifli bir etkinliğin sonuna doğru kahvaltımız Backhaus'un nefis böğürtlenli pasta ikramı ile birlikte tam bir lezzet şölenine dönüştü. Bizlere son derece nezih, bol kahkahalı ve sohbetli,  keyifli geçen bir etkinlik yaşatan organizasyondaki  tüm katılımcılara ve  Promedia ekibine emekleri ve nazik jestleri için için çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook