Menu

Content

Vişneli Tart

Yazın vişne çıkar çıkmaz hemen reçelini yaparım. Bodrum sıcağında pek pişirmeye bile gerek kalmaz, hemen şöyle bir taşım kaynatıp  terasa çıkarır, güneşe koyarım. Kendi kendine olur bir süre sonra, hem de rengi hiç bozulmadan, tadı hiç kaçmadan. Muffin, kek, komposto ve tart hepsi taze vişne ile şahane oluyor. Kışın ise donmuş vişne bulmak artık çok kolay. Her ne kadar tazesi kadar lezzetli olmasa da eğer tariflerim vişneli ise ben de donmuşunu kullanıyorum. Yarın sabah kahvesine konuklarım var, uzun zamandır yapmadığım  bir vişneli tart tarifim var, onu yapmak istedim.

Tereyağı ile yapılan bu tarifin hamuru ağızda dağılır, soslu vişnesi ise hafif mayhoş tadı ile damaklarda inanılmaz bir lezzet bırakır. Bu tartı yaparken önce hamurunu yapmak size vakit kazandırır. Yoğurulan hamur buzdolabında 30 dakika beklerken sosunu hazırlayabilirsiniz.

Vişneli Sos İçin Malzeme Listesi:

  • 300 gr taze veya donmuş çekirdeksiz vişne
  • 150 gr toz şeker
  • 250 ml vişne suyu
  • 30 gr mısır nişastası
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çorba kaşığı tuzsuz tereyağı
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 paket vanilya

Tarif:

Şeker, mısır nişastası, tarçın, ve tuz bir tencereye konur, karıştırılır. Üzerine vişne suyu ilave edilip harlı ateşte koyulaşıncaya kadar, karıştıra karıştıra pişirilir. Tencere ateşten alınır ve içine tereyağı, limon suyu ve vanilya ilave edilir, bir kez daha karıştırılır. Çekirdeksiz vişne taneleri  yavaşça bu sosa katılır, birbirine iyice karışması sağlanır. Ilınması için bir kenara bırakılır.

Hamuru İçin Malzeme Listesi:

225 gr tuzsuz tereyağ
375 gr un
40 gr toz şeker
80 ml buzlu su (1 kahve fincanı)

 Tarif:

Derin bir kase'de un ve şeker karıştırılır. Soğuk tereyağı küp küp kesilip, eklenir. Daha sonra bir bıçak yardımı ile yağ una yedirilir. Küçük nohut taneleri gibi olana kadar bıçakla karıştırılır ve yavaş yavaş buzlu suyu ilave edilir, şimdi bir çatal yardımı ile karışım karıştırılır. Hamur topaklanmaya başladığı zaman, kasenin içinden çıkarmadan, hafifçe yoğurulup, top haline getirilir. 

Hamur iki eşit parçaya bölünür. Üzerine bastırılarak biraz düzlendikten sonra bir kaba alınarak buzdolabında 30 dakika kadar dinlendirilir. 21 cm.lik bir tart kalıbı yağlanır. Hamurlardan biri merdane ile çok ezmeden açılır, kalıbın tabanına yayılır. Ellerinizle yerleştirilip, fazlalıkları makasla kesilir. Vişneli sos, tart hamurunun üzerine konur, her tarafına eşit yayılması için kaşıkla düzeltilir.

Diğer parça da açılıp, üzerine kapatılır. İki hamuru birbirine sıkıca birleştirmek için çatalın ucu ile hamurun tüm çevresine çentikler yapılır, tart hamurunun üstüne de çatal ile delikler açılır ki pişerken buhar dışarı çıksın..

Vişneli tart önceden 175 dereceye ayarlanıp, ısıtılan fırında 10 dakika, daha sonra 160 dereceye getirilerek 30 dakika  daha pişirilir. Servis yapmadan önce en az 3 saat beklenir. Yaz ya da kış yanında vanilyalı dondurma ile nefis olur.

Afiyet olsun!

 

visnelitart06
visnelitart05
visnelitart07
visnelitart08
visnelitart09
visnelitart10
visnelitart11
visnelitart14
visnelitart16

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook