Menu

Content

Vişneli Kolay Kek

Martı çığlıkları, ada vapurunun siren sesi, denizden gelen meltem... Önde Marmara Denizi... Arkada orman... İnsan, bu adada "Bir tatlı huzur almaya geldik Kalamış"tan şarkısının sözlerini değiştirmek istiyor: "Bir tatlı huzur almaya geldik Sedef Adası"ndan..
Dün bizim altın kızlar gurubu, sevgili arkadaşımız Sevda'nın davetlisi olarak, İstanbul gezilerimize bir yenisini ekleyip, bence İstanbul'un incisi, sessiz, sakin, harika doğası ve seçkin kişilerin mekanı olan Sedef adasına gittik. İstanbul'da bulunan Adalar'ın yerleşime açık olan en küçük adası Sedef, üzerindeki bitki örtüsü uzaktan bakıldığında sedefe benzetildiği için bu adı almış.

Sedef Adası'na sadece Bostancı'dan vapur kalkıyor. Prens Adaları'nın en küçüğü, en tenha ve en bilinmeyeni olan, üzerinde gezilecek pek fazla yer olmaması ve vapur seferlerinin seyrekliği nedeniyle tercih edilmeyen bu ada yine de halk arasında en temiz denize sahip ada olarak biliniyor. Adanın yerlileri için Kartal'dan motor seferleri var. Dışarıdan gelenlerin bu motoru kullanmasına izin verilmiyor.
Bizler unutulmaz anılarla döndük gezimizden, yedik içtik, gezdik, bol bol sohbet ettik. Sevda'cığımın harika sofrasına bir renk katsın diyerek yapıp götürdüğüm bu vişneli kolay kek çok sevilince, sizlerle de paylaşmak istedim.

 Malzeme listesi:

  • 3 yumurta
  • 75 gr tereyağı
  • 225 gr toz şeker (7-8 tepeleme çorba kaşığı)
  • 225 gr kekun (1 su bardağı tepeleme)
  • 500 gr vişne  (dondurulmuş veya taze, çekirdekleri çıkarılmış)
  • 1 tatlı kaşığı vanilya
  • 2 tatlı kaşığı toz tarçın
  • 2 çorba kaşığı pudra şekeri

Tarif:

Yağ ve şeker krema kıvamına gelinceye dek çırpılır. Yumurtalar tek tek ilave edilerek çırpmaya devam edilir. Un ve vanilya da katılarak bir süre daha çırpılır. Az akışkan bir hamur elde edilir.

28 cm çapında pyrex fırın kabı iyice yağlanır, vişnenin suyu süzdürülür, kalıbın altına yayılır, tarçın serpilir ve hazırlanmış kek hamuru vişnelerin üzerine akıtılır, üzeri düzleştirilip önceden 160 dereceye ısıtılmış fırında 30-35 dakika kadar pişirilir. Kek soğuduktan sonra üzerine çay süzgeçi ile pudra şekeri gezdirilir.

 Afiyet olsun!

 

visneli01
visneli02
visneli03
visneli04
visneli05
visneli06
visneli07

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook