Menu

Content

Kaşar Peynirli Çubuklar

Her an elinizin altında bulunan malzeme ile yapılabilecek nostaljik bir tat var sırada bu gün. Tereyağı ve kaşar peynirin muhteşem birlikteliği ile eski zamanların 'baton sale' lerini anımsatan bir tat. Bu öyle bir kurabiye ki günün her anında ağızınıza atmak isteyebilirsiniz.

Aynı zamanda çok pratik, çok lezzetli ve çok kısa sürede pişiyor. Kaşar peynirli bu tuzlu kurabiye tarifini sizlerle paylaşırken aile içinde büyük küçük herkesin ve çaya gelen konuklarınızın da severek tüketeceğine eminim.
Kurabiyeyi yaparken eski kaşar peyniri kullandığım ve bu peynirde oldukça tuzlu olduğu için hamurun içine tuz koymuyorum. Sevdiklerinizle keyifli sofralarda tüketmeniz dileklerimle.....

  Malzeme Listesi:  

  • 200 gr tereyağı
  • 350 gr un
  • 1 yumurta
  • 150 gr eski kaşar peyniri (rende)
  • 1 adet yumurtanın akı
  • 1 çorba kaşığı sirke
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber

Tarif:  

Fırın önceden 175 dereceye ısıtılır. Kaşar peynir rendenin ince tarafı ile rendelenir.
Oda sıcaklığında bırakılarak iyice yumuşatılan tereyağı, rende kaşar peynirin yarısı, 1 yumurta , sirke ve pul biber ile un karıştırma kabına konur, yoğurulur. Top yapılır. Yoğurulan hamur buzdolabında 30 dakika kadar üzeri kapalı olarak dinlendirilir. Daha sonra hamurdan küçük bezeler koparılarak parmak boyunda çubuklar yapılır ve yağlı kağıt serili tepsiye aralı olarak sıralanır. Üzerine fırça ile 1 yumurtanın akı sürülür ve kaşar peynirin diğer yarısı çubukların üzerine serpilir. Önceden ısıtılmış fırında 15 dakika pişirilir. Fırından çıkarılıp soğumaya bırakılır.
 

Afiyet olsun!

 

tuzlucubuk01
tuzlucubuk02
tuzlucubuk03
tuzlucubuk04
tuzlucubuk06
tuzlucubuk07
tuzlucubuk08

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook