Menu

Content

Koparal Kahvaltı Ekmeği

Evet çok muhteşem, sıradışı  bir tarif ile geliyorum mutfaklarınıza bu kez. Bol esmer şeker ve tarçın ile bezenmiş nefis küçük ekmek topları. Hafife alınacak gibi değil, tam bir lezzet küpü. Özellikle kahvaltı ve brunch sofralarında, çay yanına, atıştırmalık yada tatlı yerine ama bir kez tattınız mı bir daha vazgeçemeyeceğiniz bir lezzet.
İster mayalı hamuru kendiniz yapın, ister benim gibi kolaya kaçıp 2 tanecik ekmek hamuru kullanın, her durumda mükemmel olacağını biliyorum. Durmayın deneyin siz de!

Malzeme Listesi:

  • 2 adet beyaz ekmek hamuru
  • 75 gr eritilmiş tereyağı
  • 2 tatlı kaşığı toz tarçın
  • 150 gr esmer şeker

Tarif:

Yuvarlak bir kek kalıbı iyice yağlanır. Orta büyüklükte bir kaseye tarçın ve esmer şeker konur, karıştırılır. Tereyağı eritilir, bir kaseye alınır.

Ekmek hamurundan büyükçe bir ceviz gibi parçalar koparılır ve top yapılır, önce hafifçe tereyağına sonratarçınlı şekere batırılır ve yağlanan kek kalıbına birbiri üstüne gelecek şekilde doldurulur. Üzerine strech film konur ve hamur topları 2 misli olana kadar ılık bir yerde yaklaşık 1 saat bekletilir.

Fırın 175 dereceye ısıtılır. Mayalanan hamur topları fırına konur ve 35 dakika kadar pişirilir. Kalıbında 15 dakika bekletilir ve servis tabağına ters çevrilir. 20 dakika kadar dinlendirilir ve servisi yapılır.

Arzuya göre şekerli hamurlar kalıba konurken aralarına sarı üzüm ve iç ceviz serpiştirilebilir.

Afiyetle!

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook