Menu

Content

Vişneli Sorbe

Daha önceki paylaşımlarımda da belirtiğim gibi meyveli sorbe'ler dondurmaya göre daha hafif ve daha az kalorili olduğu için yaz aylarının en aranılan tatlarındandır. Dondurma makineniz varsa, yapması çok kolay olan bu tatlının içindekiler hemen hemen her meyveli sorbe'de aynıdır. Meyve, asit için limon suyu, az tuz ve basit şurup. Şurup  su ve şekerin kaynatılıp biraz azaltılmasından ortaya çıkar. Bazen su yerine şarap kullanılır, buzlanmayı azalmak için de minik bir miktar tuz.

Şimdi tam da uzun zamandır beklediğim vişne zamanı, öyleyse yeni tarif vişneli gelsin. Meyvemiz vişne olunca, gerçekten konsantre ve biraz da diğerlerine göre daha ekşi olmalı. Bu tarifte şekere göre su/şarap miktar oranı daha az. Değişik reçete denemeleri devam ediyor. Ama görselinden de anlaşılacağı üzere çok lezzetli oldu. Mutlaka deneyin derim.

Malzeme Listesi:

  • 500 gr ayıklanıp, dondurulmuş vişne
  • 200 gr toz şeker
  • 80 ml şarap veya su
  • 1/2 çay kaşığı tuz

Yapılışı: 

Su /şarap içinde eritilen şeker ve tuz kaynatılır. Altı kapatılır, soğutulur. Buzlukta bekleyen donmuş vişneler robota konur, iyice homojen oluncaya kadar robot çalıştırılır. Soğumuş şurup robot çalışırken ilave edilir. Hepsi homojen olunca karışım dondurma makinesinin prospektüsünde yazan kurallara göre makinenin haznesine aktarılarak karıştırmaya başlanır. Yoksa direkt olara hava almayan kapaklı bir kutu içinde buzluğa konur, 3-4 saat sonra, karışım yarı donmuşken havalanması için mixerlanır ve tekrar buzluğa kaldırılır.

Afiyet Olsun!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook