Menu

Content

Vişneli Ekmek Kadayıfı

Kocaman bir parça kaymak ile "Ekmek Kadayıfı" en sevdiğim tatlıların başında gelir. Ekmek kadayıfının en güzelini kayınvalidem yapardı. Onun yaptığı kadayıf hiçbir zaman restoranlarda yediklerimle kıyaslanmazdı. O tadı yakalayamayacağımı bildiğim için çok sevmeme rağmen hiç denemeye bile kalkmadım, eve kuru ekmek kadayıfı almadım. Taa ki covid yüzünden evde hapsolana kadar.Malum sokağa çıkamadığımız için sanal marketlerden alışveriş başladı. Afyondan pastırma, sucuk siparişi verdiğimizde yanında ekmek kadayıfı ve lokum da hediye olarak geldi. Uzun süre bir o bana bir ben ona baktım durdum. Yasak bitip Bodrum’a gelirken o da bizimle geldi. Dolaba kondu.Gel zaman git zaman yine hiç aklımda yokken vişne zamanı gelince bari vişneli deneyeyim dedim ve deneme yanılma usulü aşağıda şimdi sizlerle paylaşacağım tarifi uyguladım. Sonuç mu? Eh, kayınvalideminki kadar olmasa da son derece memnun kaldığımız bir lezzet oldu.

Malzeme Listesi:

  • 1 adet küçük ekmek kadayıfı
  • 1000 ml su
  • 2 adet (200 ml'lik )vişne suyu/konsantresi (evde kendiniz de yapabilirsiniz)
  • 600 gr ayıklanmış taze vişne
  • 3-4 damla limon suyu
  • 800 gr toz şeker

Tarif:

Su, vişne, meyve suyu ve şeker şerbet hazırlamak için tencereye konur. Limon suyu eklenir. Kaynatılır. Vişneler süzülerek içinden çıkarılır, kenara alınır.

Ekmek kadayıfı musluğun altında hızlıca tutularak (2-3 dakika)altüst ıslatılır. Temiz bir tülbent ile fazla suyu alınır.

Kadayıftan 2 kat daha büyük bir tepsiye konur. (30cm)

Kadayıf ocağa alınır ve üzerine yavaş yavaş, kepçe kepçe kaynamış şerbetin 3/4 ü dökülür. Kadayıfın şerbeti çekmesi için tepsiyi döndüre döndüre kontrollü ateşte pişirilir. Kenarlarda biriken şerbet yine kaşıkla kadayıfın üzerine konur.

Kadayıf yaklaşık 2 katına çıkınca altı kapatılır. Kadayıfın tam ortasına bir su bardağı konur, bardağın ağzı ile yuvarlak bir parça kesilir. Kenarlarda kalan kısım da istenilen büyüklükte eşit parçalara ayrılır ve bir spatula vasıtası ile alt üst edilerek, ocağın altı tekrar açılır, kalan şerbet yine kepçe ile üzerine dökülür, çektirilir.

Kadayıf çok kısık ateşte tüm şerbeti çekip, altüst edilen parçaların yanmamasına dikkat edilerek bir süre daha pişirilir. Süzülen vişneler üzerine dağıtılır ve soğuyunca kaymak ile servisi yapılır.

Sağlıkla!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook