Menu

Content

Focaccia

Düzenli olarak paylaşım yapmaya çalışsam da arşivimde bekleyen, sizlerin beğenisine henüz sunmadığım birçok tarifim var. Hem araştırmalar yaparken karşıma çıkan, hem çeşitli çalışma ve festivallere katıldığımda öğrendiğim, hem de birçok arkadaş, eş, dostun “Oya, bak, bir de şunu dene” diye öneride bulunmasıyla tariflerin sayısı artıyor. Ne yalan söyleyeyim, işler güçlerin arttığı ve yetişemediğim zamanlarda işte bu arşivde birikenler kurtarıcım oluyor. Bugün de onlardan biri ile geliyorum mutfağınıza. Hepinizin iyi bildiği hatta belki de birçok kez denediği bir tarif olan, İtalyan mutfağına özgü Focaccia (fokatza).

Foccacio ekmekle pide, hatta pizza arası bir hamur işi, bir tür çeşnili ekmek. Üzeri değişik baharatlar veya otlarla bezenebilir. Her ne kadar ekmek gurubunda da olsa da tek başına bile enfes bir yiyecek sayılır. Bizim evde çoğu kez mis gibi sızma zeytinyağı içine karıştırılan zeytin ezmesi ve balzamik sirke ile hazırlanan sosa batırarak yenir. Peki ya siz focaccio’nuzu nasıl alırsınız? 

Malzeme Listesi:

  • 1 paket instant maya
  • 250 ml ılık su
  • 1 çorba kaşığı bal
  • 6 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
  • az tuz
  • 75 gr irmik
  • 400 gr beyaz ekmek unu
  • 2 çay kaşığı biberiye otu

Tarif:

Karıştırma kabına konan ılık su ve maya karıştırılır. 2 çorba kaşığı zeytinyağı, bal, tuz, irmik ve biberiye ilave edilir. İyice karıştırılır. Tahta bir kaşık kullanarak unun 350 gr'ı ilave edilir. Elde edilen hamur katı ve yapışkan bir hal alana kadar karıştırılır.

Hamuru koyacağımız tezgâha un serpilir, geri kalan 50 gr un yavaş yavaş ilave edilerek yumuşak, muntazam ve bir miktar elastiki bir hamur elde edene kadar 2-3 dakika yoğurulur.

2 çorba kaşığı zeytinyağı hamurun üzerine gezdirilir, yoğurmaya devam edilir. Daha sonra 1 çorba kaşığı zeytinyağı daha hamura katılır ve daha önce olduğu gibi yoğurulur. Eğer hamur çok yapışkan olursa bir miktar un daha katılabilir.

Büyükçe bir kâseye 1 çorba kaşığı zeytinyağı gezdirilir. Hazırlanan hamur kâseye konur ve kase içinde çevrilerek her tarafının yağlanması sağlanır. Kâsenin üzeri folyo ile kapatılır hamur 2 misli olana kadar 1-2 saat bekler.

Tepsiye yağlı kâğıt serilir. Hamura 3 cm kalınlığında dikdörtgen şekil verilir ve kalıba yerleştirilir veya benim yaptığım gibi elle ekmek somunu gibi toparlanır ve eşit şekilde kesilerek mandalina büyüklüğünde parçalara ayırılır.

Yumakların üstüne derin çizikler atılır veya focaccionun özelliği olan görünümü vermek için parmakla hamur üzerinde delikler açılır. Bu işlem sonunda üzeri örtülerek 30 dakika kabarmaya bırakılır.

Üzerine arzuya göre iri tuz ve biberiye serpilir. Fırın önceden 225 dereceye ısıtılır. Hamur kabardıktan sonra 15 dakika süre ile pişirilir. Fırından çıkınca üzerine zeytinyağı gezdirilir, fırça ile yedirilir. Tepsiden alınır, ılınması beklenir ve öyle servis edilir.

Afiyet Olsun!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook