Menu

Content

Saganaki / Peynir Kızartma

Susamlı peynir davet sofralarınızda içki yanında servis edilen muhteşem bir meze çeşidi. Daha çok Yunan mutfağı ağırlıklı olduğu bilinmekle beraber peynirin çeşitli kızartma şekilleri bizim mutfağımızda da görülmektedir. Yunan restoranlarında mezelerin büyük bir kısmı peynirli mezelerden oluşuyor. Bu mezenin yapımı oldukça basit Yunan mutfağında SAGANAKİ deniyor ve ara sıcak olarak bal, karpuz, domates reçelli  soslarla servis ediliyor. Yunanlılar Kefalotyri kullanılıyormuş ama Hellim, Kars kaşarı veya sert beyaz peynir kullanılabilir. Kolay, kolay olduğu kadar da lezzetli bu atıştırmalık rakı ve şarapla birlikte konuklarınıza sunulabilir.

Malzeme Listesi:

  • 250 gr Hellim / sert beyaz peynir
  • zeytinyağı (kızartmak için)
  • 1 yumurtanın akı
  • 1 tutam tuz
  • susam
  • domates veya karpuz kabuğu reçeli

Tarif:

Kalıp peynir bir parmak kalınlığında istediğiniz büyüklükte parçalara kesilir.  Yumurta akı ve tuz hafifçe çırpılır. Susam geniş bir kap içine konur.

Kesilen peynir dilimleri çırpılmış yumurta akına batırılır ve bol susam içinde her tarafı kaplanacak şekilde susama bulanır.

Yağlı kağıda sarılarak buzdolabında servis anına kadar bekletilir. Bol zeytinyağı tavaya konur, kızdırılır. Susama batırılmış peynir dilimlerinin her iki tarafı da kızartılır.

Sıcak sıcak servis tabağına alınır, üzerine arzuya göre çok tatlı olmayan karpuz veya domates reçeli taneleri veya bal konur, reçelin suyu hafifçe üzerine gezdirilir. Hemen servis edilir.

 Afiyetle!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook