Menu

Content

Peynirli Patlıcan Kızartması

Yıllar önce Ankara'da yaşarken sevgili Bilge Payza yapmıştı bize bu tarifi. Hem çok gösterişli, hem de çok lezzetli oluyor. O günden beri özellikle davetlerimde bazen içki yanında meze, bazen de antre olarak sunduğum bir çeşit oldu. Hem de çok sevildi.

Tek zorluğu son anda kızartılması oluyor. Aslında bu meze Girit mutfağına ait. Nadiren bazı balık lokantalarında da rastlamak mümkün. Patlıcanı mutlaka önceden kalın dilimleyip (bir parmak kalınlığında) şeker ve tuzla ovup, son dakikaya kadar öyle bırakıyorum ki acısı çıksın. Peynirli karışım da önceden hazırlanabilir, sadece yumurtası son anda konur. Tüm bu işlemler yapılırsa son dakikada kızartılan bir tarif olduğu için işi kolaylaştırıp zamandan kazanılıyor.

 Malzeme Listesi:

  • 2 adet bostan patlıcanı
  • 300gr beyaz peynir (yağsız)
  • 1 adet yumurta + 1 yumurta sarısı
  • 2 kaşık un
  • 1 demet kıyılmış maydanoz
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • kırmızı pul biber

Tarif:

Acısı çıkmış patlıcan dilimlerini yıkayıp, kağıt peçete ile  kurulayın. Geri kalan tüm malzemeyi birlikte ezin. Hazırladığınız peynirli karışımdan kaşıkla alıp patlıcanın bir yüzüne, yanından akmayacak şekilde koyun.

Derin bir tava veya tencerede önceden kızdırılmış zeytinyağında, her seferinde 3 veya 4 adet olmak üzere ve önce peynirli kısmı alta gelecek şekilde tavaya koyup kızartın. Arada bir tavayı sallamak gerekir.
Kağıt havlu üzerine çıkarıp fazla yağını çektirdiğiniz patlıcanları soğumadan servis yapın.

Afiyet Olsun!

peynirlipatlican01
peynirlipatlican02
peynirlipatlican03
peynirlipatlican04

 Not: Azize Esas adlı bir takipçimden gelen notu sizlere de iletmek istedim. 'Sıkı bir takipçinizim çok teşekkürler biz giritliyiz peynirli patlıcan tarifinizide çok severek yeriz yalnız tarifte dediginiz şekilde kızartmak çok zordur hele ilk yapanlar için ... bundandır ki biz önce patlıcanlı tarafı tavaya koar ustu kabarınca cevırırız tesekkurler saygılarımla.

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook