Menu

Content

Peynirli İrmik Helvası

Davet sofralarınızda çok ses getirecek bir tarifim var.. Eğer künefe seviyorsanız bu peynirli helva da onu aratmayacaktır kanımca.
Peynir helvasının en önemli özelliği servisinin sıcak sıcak yapılmasıdır ki içindeki peynirler yerken iyice sünsün, üzerine bol antep fıstığı veya dondurma ile servis yapıldığı zaman buna karşı çıkacak bir kişi olabileceğini düşünemiyorum bile. Arzuya göre kalıp içinde şekillendirilerek, tabağa ters çevrilebilir  soğudukdan sonra dilimlenerek de servis yapılabilir.. Ama bu tür servis de yine sıcak olmalıdır. Mikrodalga fırınınız varsa ısıtıp çok rahat sıcak servisini yapabilirsiniz. Afiyet olsun!

Malzeme Listesi:

  • 300 gr irmik
  • 250 gr tereyağı
  • 300 gr tuzsuz künefe peyniri
  • 3 Yemek kaşığı kabuksuz iç badem
  • 1 çorba kaşığı limon rendesi
  • 1000 ml.su
  • 600 ml. toz şeker

Tarif:

Şeker ve su kaynatılır. Altı kapatılır. Peynirler küp küp kesilir, üzerine limon rendesi konur.

Teflon tencereye ölçülü yağ konur, eritilir. Yağ kızınca kabuksuz bademlerle birlikte irmik de tencereye konur ve önce biraz harlı ateşte (2-3 dakika kadar) ama hemen altı kısılarak yavaş yavaş, ve sürekli karıştırılarak kavrulur.İrmik ve bademlerin rengi pembeleşince sıcak bekleyen şerbeti sıçratmamaya dikkat ederek, karıştıra karıştıra tencereye ilave edilir.

Hemen arkasından küp küp dilimlenmiş peynirler ve limon rendesi de ilave edilir ve yine kısık ateşte çevirerek peynirlerin erimesi sağlanır.

Kapağı kapatılan helva tenceresi arada bir karıştırılarak helva 10 dakika daha pişirilir. Üzeri arzuya göre tarçın veya kızarmış bademle süslenir.


Keyifli Sofralarda!.

peynirhelvasi02
peynirhelvasi01
peynirhelvasi03
peynirhelvasi04
peynirhelvasi05
peynirhelvasi06
peynirhelvasi07
peynirhelvasi08
peynirhelvasi09
peynirhelvasi10
peynirhelvasi11
 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook