Menu

Content

Pastane Poğaçası

İnternette gezinirken rastladığım bir tarifden yola çıkarak yaptığım bu poğaça tam da bir pastane poğaçası oldu. Mayalı olduğu için aynı gün içerisinde tüketilmesi lazım, böyle daha lezzetli oluyor. Pofuduk, yumuşacık içi ve pastane kokusu ile beş çaylarınızın, sabah kahvaltılarınızın yıldızı olmaya aday!

 

Malzeme Listesi:

1 paket yaş maya
1 adet yumurta
350 ml ılık süt
60 ml sıvı yağ
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı tuz
50 gr buğday nişastası
75 ml (3 dolu yemek kaşığı) süt kreması
600~650 gr un
1 tatlı kaşığı mahlep
150 gr peynir
1/2 demet maydanoz

Üzeri İçin:

1 adet yumurta sarısı
1 çay kaşığı sıvı yağ       

 Tarif:

Ilık süt ve maya derin bir kaseye konur. İçinde erimesi sağlanır. Yağ, yumurta, mahlep, tuz ve şeker ilave edilir. Karıştırılır.

Nişasta ve unu da eklenir, hafifçe ele yapışan bir hamur elde edilir. Ilık bir ortamda iki katına kadar kabarması beklenir. Mayalanan hamur tezgaha alınır ve silindir şekli verilir. (bakınız resim galerisi) Eşit aralıklarla kesilen hamur  mandalina büyüklüğünde parçalar kesilir, yuvarlanır.

Peynir ve ince ince kıyılmış maydanoz karıştırılır. Bezeler hafifçe yassıltılır ve içine peynirli malzeme konur, kapatılır ve tekrar yuvarlatılır. Ek yeri alta gelecek şekilde yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak dizilir. Üzerine yumurta sarısı ile çırpılmış yağlı karışım sürülür. Soğuk fıına konur, fırın 180 dereceye ayarlanır, üzeri kızarıncaya kadar pişirilir.

Afiyetle!

pufpogaca01
pufpogaca02
pufpogaca03
pufpogaca04
pufpogaca05
pufpogaca06
pufpogaca07
pufpogaca08
pufpogaca09
pufpogaca10
pufpogaca11
pufpogaca12
pufpogaca13
pufpogaca14
pufpogaca15
pufpogaca16

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook