Menu

https://oyascuisine.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/Slides.slide_oya_lezzet_duraklarim02gk-is-690.jpglink

Content

P.F. CHANGS

Kapısındaki iki adet devasa at heykelini gördüğüm zaman aklıma ilk gelen Gülliverin Hikayelerindeki Liliput'lular oldu. Birden kendimi bu minik insanlardan biri gibi hissettim. 4 metreye yakın boyu olan at heykelleri, Çin'in ilk imparatoru Qin Shi Huangdi adına inşa edilmiş olan Çin Yasak Şehri'ni sembolize ediyormuş. Olağanüstü ferah, seçkin, kaliteli ve modern tefriş edilmiş bu mekanın her bir köşesini keşfetmek, resim çekmek için dolaşırken aynı zamanda kendimi nefis bir tadım macerasına doğru çıktığım yolculuğa hazırladım.

Sizlere de tanıtmak istediğim yer Etiler'de Nisbetiye caddesinde yer alan bir restoran, P.F. CHANGS. Pazarlama Müdürü sevgili Fatoş Ertaş'ın davetlisi olarak gittiğim bu Asya mutfağı ile Amerikan mutfağı etkisini birleştirip bizlere sunan restoran'da muhteşem tadımlar yaptım. Eğer farklı lezzetleri tatmayı severseniz işte gideceğiniz adres burası derim.

250'ye yakın restoranı ile dünyaya açılmış P.F. Changs ; ve tüm restoranlarında porsiyonların tadı, sunumu, görünüşü aynıymış. Mutfakta standardı tutturmak için Amerikan ölçüleri kullanılıyor ve yeşil soğanlar bile ahçıların ceplerinde taşıdıklar cetvellerle, inch ölçüsü ile kesiliyormuş. Porsiyonlar paylaşılabileceği göz önünde tutularak büyük hazırlanmış.

Her restoranın dekoru aynı olmakla beraber balkon kenarında yer alan duvarda ait olduğu ülkenin özelliklerini taşıyan duvar resimleri (mural) farklı yapılmış. 12 yüzyıla ait el boyama teknikleri ile hazırlanmış bu duvar resimlerinin içinde keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hikayesi de varmış. Resmin içinde dikkatli bakıldığında çıplak gözle görülebilen sürpriz bir de figür var. Ben buldum, bakalım sizler bulabilecek misiniz?

Çin yemeklerini çok seven biri olarak P.F. Changs'de neler mi yedim? Masaya oturur oturmaz masamızı tatlandıran naneli limonata o kadar güzeldi ki ikincisini istemekten kendimi alamadım. Nane ve limonun uyumunu dengeli olarak yakalamış ferahlatıcı bir içecek bu.

Masaya öncelikle getirilen soslar yemeklere ayrı bir tat katıyor. Acılık derecelerini ve hangisinin hangi yemekle gideceğini iyi bilen eğitimli ve deneyimli garsonlar yemeklerle ilgili bilgilerini müşterileri ile paylaşarak yemek siparişinize göre masadaki soslardan kendilerine özgü bir sos hazırlıyor ve bu konuda da bilgi veriyorlar.

Etleri, tavukları, sebzeleri hepsi çok lezzetli. 900 derecelik bir alev ile ısıtılan kuzey tarzı bir Çin Wok'unda pişirilen yemeklerdeki dumansı karamelize tat ve çıtır dokular bu eski teknik kullanılarak elde edilebiliyormuş.

Un ile harmanlanarak portakal kabukları ile wok ta hızlıca sote edilen tavuk gögsü "Orange Peel Chicken" i tadarken acıyı çok sevmemekle beraber tabağımdaki lezzet hiç bitmesin istedim.

Methini duyduğum kokteyl bardakları içinde servisi yapılan Dynamite Shrimp görüntüsü ve acı sos'un katkısı ile müthiş bir lezzet bombasıydı. Zencefil soslu "Asian Chopped Salad" yeşillerin tazeliği ile içimizi ferahlattı. Dengeleyici dediğimiz yağsız ve tuzsuz beyaz veya siyah pirinç pilavı ise olmazsa olmazımızdı.

Sebzeli noodle ile tamamladığımız yemeğimizi 6 katlı yoğun çikolatalı kek "Great Wall of Chocolate" ile taçlandırdık. Yanında çilek ve ahududu sos yatağı içinde sunulan bu tatlı, sunumu ve lezzeti ile bizi bizden aldı. Yemeğimizi hazmı kolaylaştıran Portakal Çayı ve Dilek Kurabiyeleri ile neticelendirdikten sonra başka müthiş tatları da denemek için yine gelmek üzere P.F. Changs'den ayrıldık.

Haziran ayı itibariyle, artık menülerinde lezzetli Asya yemeklerinin yanısıra, zengin sushi alternatifleri de bulunan P.F. Changs hayatına renk ve lezzet katmak isteyenler için olağanüstü bir mekan. İster güzel bir akşam yemeğinde isterseniz de yeni öğle menüleri ile gün ortasında bu lezzetleri tatmak mümkün. Mekanın üst katı ise özel toplantılar ve kutlamalar için çok uygun.

Bu vesile ile güler yüzü, yakın ilgisi ve misafirperverliği ile gönlümüzü fetheden sevgili Fatoş Ertaş'a sonsuz teşekkürlerimle.

Tel:212 358 60 60

Etiler Mah.Nispetiye cad. No: 94
Beşiktaş/İstanbul
0212 358 60 60
0212 358 2527

 

pfchang01
pfchang02
pfchang03
pfchang04
pfchang05
pfchang06
pfchang07
pfchang08
pfchang09
pfchang11
pfchang10
pfchang12
pfchang13
pfchang14
pfchang15

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook