Menu

Content

Rengarenk Mini Kek

Bugün sizlerle paylaşacağım mini kek ( cupcake) tarifim  sevgili Yasemin Özdemir'den geliyor. Ancak öncelikle Muffin ile çok kariştırılan  cupcake'in arasındaki farkılara değinmek isterim. Muffinlere göre daha hafif olan Amerikan cupcake'ler normal kekler gibi olup, homojen bir karışımdır. Cupcake'ler kekler gibi çok çırpılarak yapılır, hamuru akışkandır. Keki daha kabarıktır.

Bir nevi pasta türü olduğu için üzerleri süslemeye de çok müsaittir. Çikolata ganaj ya da şeker hamuru ile çok şık kekler yaratılabilir. Muffin ve cupcake arasındaki esas fark ise yapılış şeklinden gelir. Görüntü açısından aralarında pek fark görünmese de içine baktığınızda muffinlerin  tüm yüzeyinde eşit boyda kabarcıkları olmaz, düzensiz bir görüntüsü olur.

Bir İngiliz keki olan 'Muffin'ler  çoğunlukla kahvaltı keki olup, içinde taze, kuru meyveler, ceviz/fındık gibi yemiş ve tohumlar olabileceği gibi farklı tahıl unları ve sebzeler ile tuzlu olarak da yapılabilirler.  Daha yoğun, daha az tatlı, birazda şekilsizdirler. Muffin hamuru cupcake'e göre daha ağır olur. Çok fazla süslemeye de gelmez.

Malzeme Listesi:

  • 100 gr un
  • 20 gr kakao
  • 140 gr toz şeker
  • 1,5 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 40 gr tereyağı
  • 120 gr süt
  • 1 paket vanilya
  • 1 yumurta

Tarif:

Sütün yarısı (60ml) ile yumurta ve vanilya küçük bir kase'de çırpılır. Bekletilir. Un, kakao, şeker, kabartma tozu büyük bir kaseye elenir. Tereyağı küp şeklinde kesilip ilave edilir ve ekmek ufağı gibi olana kadar çırpılır. 60 ml süt bu karışıma katılır ve yedirilir. Daha sonra küçük kasedeki yumurtalı karışım büyük kaseye ilave edilir ve pürüzsüz olana dek çırpılır.

12 kişilik Muffin kabı yağlanır, içine arzuya göre kağıt kalıpta konabilir. Öyle olursa kağıt kaplarda yağlanır. Karışım bir parmak yer kalana kadar kalıplara doldurulur. Kaplardan taşmasını istemeyiz.

Önceden 170 dereceye ısıtılan fırında 20-25 dakika pişirilir. İyice soğutulur. Kabarık tepeleri bıçakla kesilerek düzlenir. Küçük bir oyacakla ortasından dibini delmemeye dikkat ederek bir parça çıkarılır ve hazırlanan ganaj bu deliklere doldurulur. Üzeri yine ya ganaj ile ya da şeker hamuru ile süslenir.

Ganaj Kreması:

  • 200ml krema
  • 200 gr kuvertür çikolata (bitter)

Tarif:

Krema bir tencerede kaynama seviyesine gelmeden ısıtılır. Kaşıkla karıştırarak havalandırılır. Cam bir kaseye ufalanan çikolatanın üzerine dökülür, iyice karıştırılır. Soğutularak buzdolabında bekletilir.
Yarısı dolgu için, kalanı cupcake süslemesinde kullanılır.

Afiyetle!

cup01
cup02
cup03
cup04
cup05
cup06
cup07
cup08
cup09
cup10
cup11
cup12
cup13
cup14
cup15
cup16
cup17
cup18
cup19
cup20
cup21
cup22
cup23
cup24

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook