Menu

Content

Çilek Şöleni

Derbent pazarında iri çilekleri görünce ne zamandır çileklerle yapmayı aklıma koyduğum tarifim geldi.  Özenle iri ve muntazamlarını seçtim. Davet sofralarında ses getireceğini düşündüğüm tarifimi uygulamak için mutfağa girdiğimde ise dolgu maddesinin oranlarını ayarlayamamaktan korkarken bu işin en zor yanının çilekleri hazırlamak olduğunu gördüm. Sabırla ve dikkatli çalışınca başardım. Gerisi zaten çok kolay oldu. Şimdi sıra yarattığım bu tarifimi sizlerle paylaşmada.

 

Malzeme Listesi:

  • 1 kilo iri çilek
  • 2 çorba kaşığı dolusu labne peyniri
  • 1/2 çay bardağı süt kreması
  • 1 paket çilek jölesi
  • 1,5 çay bardağı sıcak su
  • 1 limonun rendesi

Tarif:

Çileklerin dibinden düz durmalarını sağlayacak kadar, delmemeye dikkat ederek alınır. Yapraklı kısmından kapak kesilir. Keskin bir bıçakla dikkatli bir şekilde içi oyulur. Çıkan iç malzeme rondoda  çok sıvı olmayacak şekilde çekilir.

Jöle sıcak su ile iyice eriyene kadar karıştırılır. Hafif soğuyunca çekilen çilekler ile karıştırılır. Süt kreması ve labne ile limon rendesi , karıştırılıp, pürüzsüz olana kadar elle çırpılır. Çilekli jöle karışımı ile karıştırılarak kremamsı bir sos elde edilir. 10 dakika kadar buzdolabında bekletilerek hafifçe koyulaşması sağlanır.

Küçük bir kaşıkla çileklerin içleri doldurulur, üzerleri düzeltilir. (Geri kalan sos minik kaselere daha sonra ayrıca yemek için bölüştürülür.) Üzeri minik limon dilimleri ile süslenen kremalı çilekleri sosun iyice  jöle gibi koyulaşması için  buzdolabına kaldırılır.

Afiyetle!

cileksoleni01
cileksoleni02
cileksoleni03
cileksoleni04
cileksoleni05
cileksoleni06

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook