Menu

Content

Tom Kha Gai

Hindistancevizi Sütlü Tavuk Çorbası

"Evimi peşime taktım dünyayı geziyorum. Aynı anda kültürleri de kafa kafaya tokuşturuyorum. Merak edenler için yaşadıklarim... " Ve  ''Kibar kibar hiç seyahat edemedim. Bavulum hep salkım saçak. Aklım da bavulum gibi... Aklımdan saçılanları okumak isteyen olursa buyurun'' diyen ''Extra Baggage'' isimli blog yazarı, kızlarımın çocukluktan beri, benim de sevgili genç arkadaşım, Pınar Civan Kuster'den bir tarifimiz var bu gün. Mutfaklarında denge, detay ve çeşitliliğe önem verilen Thai mutfağında her bir yemekte ya da sofrada, ekşi, tatlı, tuzlu ve acı olmak üzere dört ana lezzetin dengesi gözetilir. Sevgili Pınar'ın tarifinde de bu ögeleri görüyoruz. Tarifini hiç ellemeden aynen paylaşıyorum.

Herkesin kendine ait bir şehri, ülkesi, sokağı vardır ya. İşte benimki bir ada. Andaman körfezinde, beyaz köpüklü dalgaların, beyaz kumları okşayıp geri çekildiği bir cennetim var benim. Bana özel tabii ki değil, ama yine de bana özel. 10 yıl önce bir elime sevdiğim adamın elini diğer elime de valizimi alıp çıktığım yolculuğun ilk durağı orası olduğu için. Güzel gülen, iyi insanları olduğu için. Mavi sarıya, sarı yeşile, yeşil gökkuşağına karıştığı için. Ve tabii insanın yüzünü güldüren yemekleri olduğu için.
Geçen hafta Koh Samui'den döndüm. Yüzümde ada'mda geçen mutlu tatilin gülümsemesi Paris'in grisine rağmen hala canlı kaldığı için bir thai tarifi paylaşmak en doğrusu dedim. Üstelik yapılışı çok kolay.
 
Tom Kha Gai (hindistancevizi sütlü tavuk çorbası)
 

 Malzemeler:  (2-3 kişilik)

 •  200 gr tavuk
 • 50 gr mantar
 • 1 lime
 • 30 ml balık sosu
 • 200 gr hindistancevizi sütü
 • 5 gr zencefil (taylandlılar oraya ait galangal diye bir zencefil kullanıyorlar ama bulmanız zor olabilir)
 • 3 gr chilli biberi (ne kadar acı olursa o kadar makbul, bazı marketlerde macun şeklinde satılıyor, kullanımı daha kolay olabilir)
 • 3 gr kaffir limeyaprakları
 • 5 gr lemongrass (limon otu)
 • 1 domates
 • 1 taze soğan

  Tarif:

  Hindistancevizi ve chilli biberi yüksek ateşte kaynatın. İçine küp küp kestiğiniz tavuğu, ince ince doğradığınız zencefili, şeritler halinde kestiğiniz kaffir yapraklarını, kişnişi ve sadece kalın alt tarafını yuvarlak ince ince doğradığınız limon otunu ekleyip altını kısın, 15 dakika kısık ateşte pişirin.

  Küp küp doğradığınız domatesleri, ince kıydığınız taze soğanı ve mantarları da ekleyip 3 dakika daha ateşte tutun. Lime suyunu, balık sosunu ekleyip tadına bakın. Tadı acı-ekşi ve biraz tuzlu olmalı. Eğer fazla acı bulursanız biraz daha hindistan cevizi sütü ekleyip acılığını kırabilirsiniz. Ben her defasında biraz daha ekliyorum çünkü sütün tadını çok seviyorum. Üzerine bir kaç yaprak kişniş serperek servis edebilirsiniz.

  Afiyetle!

  tom-kha-gai
  tomcorba02

   

   

   

  Baglan veya Yeni Kayit

  fb iconLog in with Facebook