Menu

https://oyascuisine.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/Slides.slide_oya_lezzet_duraklarim02gk-is-690.jpglink

Content

Parpali Restoran

Her yanı sürprizlerle, gizli keşfedilmemiş mekanlarla dolu Bodrum'da yeşillikler içindeki dağ ve orman manzarası ile Karadeniz'in  doğasını yaşayacağınız harika bir mekandayım bugün. Laz'cada kelebek anlamına gelen Parpali restoran burası. Bodrum Yalıkavak yolu üstünden Türkmen çiçekçisine geldiğinizde hemen sağda küçük bir köy yolundan kıvrıla kıvrıla 150 metre kadar aşağıya inince kocaman bahçesi ve içindeki taş binası ile karşınıza çıkıyor Parpali. Kendinizi bir anda kocaman bahçeli, bakımlı, mis gibi bir köy evi görünümünde bir mekanda buluyorsunuz.

İlk görüşte iyi ki gelmişim dedirten bu mekanın sahibi eski bir dalış hocası olan Zeki Arslan ve eşi Zeynep Arslan. Güne keyifle başlamak için ideal bu kahvaltı evi olduğu kadar gün sonunda yorgunluğunuzu atabileceğiniz bir akşam yemeği için de uygun. Ben eşim ve bir gurup arkadaşımla iddialı Karadeniz kahvaltılarını tatmak için gitmiştim ancak eş dosttan duyduğum kadarı ile akşamları da çok güzel Karadeniz yemekleri yapıyorlarmış.

Açık mekanı kadar kuzineli kapalı alanı da özenle düzenlenmiş. Et yemeklerinin oldukça zengin olduğunu, yöresel otlardan yapılan mezeleri, fava ve mücverinin ise mutlaka denemesi gerektiğini söyledi dostlar. Sebzeli hamsi, hamsi tava, hamsili pilav, turşu, kavurma karalahana dolması, Laz böreği beğenilen yemekleri imiş. 

İki yıldır faaliyette olan Parpali önceleri Zeki bey ve ailesinin eş ve dostları ile hoş vakitler geçirmesi için açılmış, zamanla ticari bir işletmeye dönmüş. Hemen söyleyebileceğim bir özelliği son derece temiz, düzenli ve hızlı olması. Hoş bir bahçe içinde özenle hazırlanmış masaları, hızlı ve iştah açıcı görüntüsü ile kahvaltısı, extra olarak ısmarlanabilecek meşhur Çarşamba yöresinin Çakallı Menemeni ve Mıhlaması çok lezzetli.

Üzüm ve şeftali birlikteliğinden doğan reçeli, süt kaymağı eşliğinde muhteşem oluyor. Kullandıkları sebzeleri bu bahçede yetiştiriyorlarmış, domates ve salatalık bahçeden, yumurtalar kümesten. Eğer termos içinde sunulan çayları için de bir formül bulunabilirse burası dört dörtlük bir mekan. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğün için çok lezzetli yemeklerin sunulduğu Parpali kış yaz zevkle gidilebilecek, özenli, temiz ve kaliteli bir restoran..

NOT: Sanırım bizim yorumlar işe yaramış, bu sene yine 3 kişi kahvaltı için gitiğimiz Parpali'de çay servisi değişmiş, masalara getirilen çaydanliklardan demli mis gibi sıcak çay içiliyor, ancak 30 tl olan kahvaltıya bir de 15tl çay servis parası gibi komik bir ücret eklemişler! Ayrıca  ortaya getirilen bir "Çakallı Menemen"in de 20 tl gibi bir fiyata verilmesi beni düşündürdü. Hep dediğim gibi uzun soluklu olmalı bu tip işletmeler. Yaşayabilmek, yaşatabilmek bir mekan için son derece önemli. Geleceğe sağlam adımlar atmak için ambians, lezzet, hijyen, ekip performansını sağlamak kadar fiyat politikası da önem taşır. İnsanların kendilerini aldatılmamış hissederek masadan kalkmaları gerçeği unutulmamalı diye düşünüyorum.

Adres:
Yalıkavak Yolu
Türkmen Çiçekçisi altı
0532 336 5013
0537 305 6096

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook