Menu

https://oyascuisine.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/Slides.slide_oya_lezzet_duraklarim02gk-is-690.jpglink

Content

Yanyalı Fehmi Lokantası

İstanbul bir yakadan diğerine muhteşem mutfaklı restoranlarla dolu. Değişik tadlar ve  yepyeni keşifler yapmak için lokanta lokanta gezen ben, ne yazık ki kilolarıma kilolar katmaya da devam ediyorum.

Bugün epeydir gitmediğim  Kadıköy çarşısındaydım. Kadıköy çarşısının yeri bambaşkadır benim için. Çeşit çeşit manavları, şarküterileri, balıkçıları, sakatatçıları, baharatcıları ve tatlıcıları. Herşeyin en tazesini, en iyisini burada bulabilirsiniz. Çarşıda herşey o kadar güzel ve dükkan sahiplerinin yaklaşımı o kadar sıcak ki ne görsem almak ister canım. Bu kez de öyle oldu. Elim kolum dolu, karnım aç yürürken kendimi Yanyalı Fehmi'de buldum.

Aslında Kadıköye indiğimde aklımda öğlen yemeği için bambaşka bir yer vardı, ancak alış veriş sonrasında ayaklarım beni Kadıköy çarşısı içindeki Yanyalı Fehmi'ye doğru götürdü. Çarşının içindeki daracık sokağın sonunda caddeye birleştiği yerde 3 kuşaktır aynı ailenin fertlerinin çalıştırdığı, nefis tencere yemekleri yapan bir mekan burası.

Daha kapıdan adım atar atmaz sıcacık bir atmosfer içinde buldum kendimi. Sol tarafta ilk gözüme çarpan mis kokulu döneri ve sayılamıyacak çeşitlilikte yemekleri oldu. Sıcakcık dekoru, masa aralarındaki rahat mesafeler, açık mutfağının temizliği, hijyene dikkat eden ağzı maskeli aşçıları ve muhteşem dönercisi ile kendimi çok tanıdık gibi gelen bir mekanda ve çok huzurlu hissettim.

Arkada bir de kış bahçesi de var Yanyalı Fehmi'nin.. Yemeklerini kapalı bahçe atmosferi içinde yemek isteyenler için ideal. Yanya'dan göçle gelen büyüklerinin kurduğu Türk mutfağı şimdi oğullar tarafından sürdürülüyor. 1919 yılında Osmanlı Saray Mutfağıdan ayrılan baş aşçı Bolu'lu Hüseyin Efendinin yemekleri ile başlayan serüvenleri, halen unutulmaya yüztutmuş Türk yemek çeşitlerini sunarak devam etmekte. Sahipleri sürekli orada ve herşeye hakim.

Dil, borç, paça, brokoli, domates, mercimek, kereviz çorbaları; Yanya köftesi, Çerkez, paşa, kağıt, istim kebapları, şehriyeli kuzu güveç, hünkârbeğendi, kuzu çevirme, dalyan köftesi. Mercimekli börek, Özbek pilavı, mantarlı, safranlı pilav, yerelması, portakallı kereviz, elbasan tava, beyin tava, papaz yahni, Acem tavuğu, çiroz salatası  aklımda kalan yemeklerden.

Son derece lezzetli damak çatlatan yemekleri, servisinin kalitesi ve çabukluğu, nazik personelin güleryüzlü,  titiz ve misafirperver servisleri ile mutlaka denemesi gereken mekanlardan biri Yanyalı Fehmi. Lokantanın içindeki kapıdan yan tarafa geçildiğinde ayrı bir bölüm var, adım atar atmaz kendimi bir "tatlılar cenneti" içinde buldum. Kabak tatlısından, şekerpareye, ekmek kadayıfından zerde'ye yok yok. Sütlaçlar, baklavalar, aşureler, peynir tatlısı, saray tatlısı, badem tatlısı , çeşitler saymakla bitmiyor.

Ben ne mi yedim? Fırın Kabak Graten, İç Pilav ve Zerde, ama Yanya Kebabı ile Düğün Çorbasının da tadına bakmadan edemedim. Aklım tadamadığım yemeklerde ve tatlılarda lokantadan ayrılırken en yakın zamanda yine gelmeye ve tadamadığım diğer yemeklerinden tatmaya karar verdim.

Hergün 10.30 - 22.30 arası hizmet veren Yanyalı'da fiyatlar son derece makul. Biz iki kişi 55 tl ödedik. Eğer Kadıköy'e yolunuz düşerse önce o zengin çeşitlilikler sergileyen  çarşısında alış veriş sonra eğer tencere yemeklerine düşkünseniz Yanyalı Fehmi derim.

Adres:

Söğütlüçeşme Cad. Yağlıkçı İsmail Sok. No:1 İstanbul Kadıköy

216 336 33 33

 

photo01
photo02
photo03
photo04
photo05
photo06
photo07
photo08
photo09
photo10
photo11
photo12
photo13
photo14
photo16
photo15
photo17
photo18
photo20
photo21
photo22
photo19

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook