Menu

Content

Bitter Çikolatalı Krokan

Fransızca'da kıtır kıtır anlamına gelen 'croquant' kelimesinden gelen krokan her evde kolayca yapılabilecek bir şekerleme çeşidi olup, son derece basit ve lezzetli bu şekerlemenin yapımında en önemli husus ise şekerin doğru şekilde eritilmesidir. Yani yanmamasına ve kristalleşmemesine özen göstermek gerekiyor. Canınız tatlı istediğinde  beş on dakika içinde hazırlayabileceğiniz bir atıştırmalık olan krokanı çocukluğumdan çok iyi hatırlıyorum.

Babamın Şark hizmeti sırasında, o zamanlar Kars'ın; bakkalı bile olmayan, kızaklarla Kars şehir merkezine gidilip alışveriş yapıldıktan sonra binbir zahmetle dönülen Pazarcık köyündeki evimizin mutfağında annem bizim şekerleme ihtiyacımızı gidermek için fındıklı krokan yapardı.
Yıllar sonra ben de karışık kuruyemişlisini yapmayı denedim, ama çikolata ile birleştirerek. Sizler bu tarifi ister çikolatalı, ister sade olarak  yapabilirsiniz. Krokan susam, ceviz, kuru üzüm, badem, fıstık gibi kuruyemişlerle de yapılabilir.

Malzeme Listesi:

  • 250 gr toz şeker
  • 200 gr karışık fındık, şam fıstığı, badem
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • 1 adet bitter çikolata + 1 yemek kaşığı tereyağı
  • sıvı yağ

Tarif:

Tezgah sıvı yağ ile yağlanır. Tencereye şeker ve limon suyu konur, kısık ateşte şeker kenarlardan erimeye başlayınca tahta bir kaşıkla karıştırılarak şekerin tamamen erimesi sağlanır. Şekerin rengi karamel gibi olunca ocaktan alınır, kuruyemişler içine atılır ve hızlıca karıştırılarak her tarafının şekerle kaplanması sağlanır. Süratle yağlanmış tezgaha dökülerek hafifçe kaşıkla düzletilir ve tamamen soğuması beklenir. Sonra merdane ile üzerinden geçilir.
5 -10 dakika kadar beklenir, bir kenarından elle hafifçe kaldırılır, katılaşmışsa yine elle istenilen büyüklükte kırılır.
Çikolata ve tereyağı birlikte ben mari usulü eritilir, ılıtılır. Soğumuş krokanların bir yüzüne spatülle çikolata sürülüp katılaşması beklenir.
Krokan rutubete hiç gelmez, yapış yapış olur onun için hava almayan bir kapta muhafaza etmek gerekir.

Afiyetle...

 

cikolatalikrokan02
cikolatalikrokan01
cikolatalikrokan03
cikolatalikrokan04
cikolatalikrokan05
cikolatalikrokan06
cikolatalikrokan07
cikolatalikrokan08
cikolatalikrokan09
cikolatalikrokan10
cikolatalikrokan11
cikolatalikrokan12
cikolatalikrokan13
cikolatalikrokan14
cikolatalikrokan15

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook