Menu

Content

Portakallı Krem Karamel

Görüntüsü son derece iştah açıcı, bir iki püf noktasını uygularsak yapımı çok basit ama, bence sütlü tatlıların kralıdır 'Krem Karamel'. Yumurtaları oda sıcaklığında, sütü ılık, karameli de özellikle pudra şekeri ile yaparsanız.

Tabii bir de krem karamel kaplarını oturttuğunuz tepsiye ılık su koyduğunuz mu, işte bu nefis tatlıyı yaptınız bile...Ben yumurta ve şekeri çırparken mutlaka içine portakal rendelerim. Portakal aromasının bu tatlıya çok yakıştığını söyleyebilirim.

 

Malzeme Listesi:

(8-9 porsiyon için)

  • 5 adet yumurta
  • 7-9 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 paket vanilya,
  • bir fiske tuz
  • 750 ml süt
  • 1 yemek kaşığı portakal rendesi (arzuya göre)
  • 1 yemek kaşığı portakal likörü

karamel için:

  • 1 su bardağı pudra şekeri /toz şeker

Tarif: 

Pudra şekeri/toz şeker kalın tabanlı bir tencerede, kısık ateşte, hiç karıştırmadan eritilir. Karamel rengi alınca fırına dayanıklı 8 küçük kabın içine bölüştürülür.(her kalıba yaklaşık 1 çorba kaşığı kadar). Karamelin kabın dibine rahatça yayılması için mümkünse kaplar fırında boş olarak biraz ısıtılır. Süt kaynatıp,  ılıtılır.

Yumurta, istenirse portakal rendesi, vanilya, şeker ve bir tutam tuz ile birlikte şeker tamamen eriyene kadar çırpılır. Koyu bir bulamaç olur. Ilık süt ilave edilir, yine biraz çırpılır.. İki katlı bir tülbetten süzülür. Sütlü karışım karamelli  kaplara bölüştürülür. Kaplar fırın tepsisinin içine konur ve tepsi alttan ikinci rafa yerleştirilir.

Tepsi yarısına kadar ılık su ile doldurulur. (Tepsinin kenarları en az kullandığınız kalıp kadar yüksek olmalıdır). 175° ısıtılmış fırında 50 dakika pişirilir. Buzdolabında en az 7-8 saat soğutulur. Servis yapmak için kalıpların kenarından bıçağın ucu tatlıyı zedelemeden geçirilerek gevşetilir, kalıp tatlı tabağına ters çevrilir, sağa sola oynatılarak tatlının tabağa çıkması sağlanır. Karamellerin üzerine hafifçe portakal likörü gezdirilir. Yanında bir dilim portakal ile servisi yapılır.

Afiyetle!

 

kkaramel01
kkaramel02
kkaramel03
kkaramel04
kkaramel05
kkaramel06
kkaramel07
kkaramel08
kkaramel09

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook