Menu

Content

Üzümlü Çıtır Bisküvi

Eğer kuru üzüm seviyorsanız, bu üzümlü çıtır bisküvilere bayılacaksınız. Açıkçası ben kendimden çok emin olamadığım için yaban mersini ile yarı yarıya karıştırarak yaptım. Zira kurabiye yaparken kuru üzüm çoğu kez en son aklıma gelendir. Ama burada başroldeler. Hamurun ortasını doldururken, incecik çıtır bisküvinin üzerinden ve altından görünerek ben buradayım diyorlar.
Bu bisküvileri deneyip tadınca, içinde üzüm var diye tereddüt ettiğim tarifler bana el sallamaya başladılar. Şimdiye dek neler kaçırmışım meğer dedirten bu tarif için gerekli malzemeye hadi gelin birlikte bir göz atalım.
 

Malzeme Listesi:
 

  • 150 gr un
  • 3 çorba kaşığı toz şeker
  • 85 gr soğuk tereyağı
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1/4 çay kaşığı tuz
  • 1-2 çorba kaşığı soğuk su (gerekirse)
  • 3 çorba kaşığı portakal suyu
  • 1 komposto kasesi kuru sarı üzüm ve yaban mersini karışık
  • 1 adet yumurta, hafif çırpılmış

Tarif:
 

Un, şeker, kabartma tozu ve tuz mutfak robotuna konur ve çalıştırılarak, malzemenin karışması sağlanır.
 

Küp küp kesilmiş tereyağı robot çalışırken kuru malzemenin üzerine yavaş yavaş eklenir. Ekmek ufağı gibi oluncaya kadar çalıştırılır.
 

Portakal suyu eklenir ve hamur birbirine yapışıp, robotta top haline gelinceye kadar çalıştırmaya devam edilir. Eğer toparlanmazsa ölçüdeki soğuk su ilavesi yapılır.
 

Hamurdan 2 adet beze yapılır, buzdolabı poşetine konur ve 30 dakika buzdolabında soğutulur.
 

Yıkanıp, suyu iyice alınan iç malzemesi robotta hafifçe parçalanır.
 

Fırın 175 dereceye ısıtılır.
 

Tezgaha yağlı kağıt yayılır, 1 adet hamur bezesi üzerine konur ve 2 mm kalınlığında, yaklaşık 20x30 cm'lik dikdörtgen şeklinde açılır. Üzerine hafifçe çırpılmış yumurta sürülür.

Sonra hamurun yarısına robotta az parçaladığımız iç malzeme incecik yerleştirilir. Hamurun boş kalan kısmı dikkatlice üzerine kapatılır ve merdane ile üzerinden geçilir. Yaklaşık 15x30 cm'lik bir hamur elde edilir.
 

Üzerine çırpılmış yumurta sürülür ve 5x5 cm'lik karelere bölünerek olduğu şekilde tepsiye alınır ve 15-20 dakika nar gibi oluncaya kadar pişirilir. Soğuduğu zaman kesik yerlerinden bıçak geçirilerek karelere bölünür, hava almayan bir kutuda 1 hafta kadar saklanır.
 

Daha sonra ikinci bezeye de aynı işlem tekrarlanır.

Afiyetle!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook