Menu

Content

Yasaklı Siyah Pirinç Pilavı

Eski Çin'de  Siyah Pirinç Pilavı sadece İmparator için yapılırmış. Siyah pirincin yüksek besin değeri ve onun etkilerini keşfeden İmparator kendisine rakip istemediği için tebasının siyah pirinç yemesini yasaklamış ve bundan dolayı Siyah Pirinç'in diğer bir adı da Yasaklı Pirinç olmuş.

Çin'in Zhejiang bölgesinden gelip bugün bizlerin mutfağında da önemli bir yeri olan Yasaklı Pirinç, beyaz pirinçten oldukça farklı bir doku ve lezzete sahip olup, sert, çok posalı, demir, çinko, vitaminler ve amino asitler bakımından da hayli zengindir.

Ancak  yaşlanmayı geciktirici ve antioksidan etkisi ile hepimizin vazgeçilmezi olmaya aday bu pirinç çok çabuk pişmiyor. Denediğim değişik pişirme şekilleri içinde en başarılısı, bir gece önceden suya ıslatılması ve ertesi gün makarna haşlar gibi bol suda haşlanması, süzülmesi ve erimiş tereyağı ile karıştırılıp servis edilmesi oldu.

Malzeme Listesi:

  • 500 gr siyah pirinç
  • bol su
  • 100 gr tereyağı
  • tuz
  • nar taneleri

Tarif:

Pirinçler bir gece önceden derin bir kaseye konur. Üzerine bolca ılık su ilave edilir ve bekletilir. Ertesi gün büyük bir tencereye su ve tuz konur kaynatılır. Islatılmış pirinçler süzülür ve kaynar suya atılır. Önce harlı sonra kısık ateşte pişirilir. Arada bir kontrol edilir. Pişince yine süzülür. Pilav tenceresine konan tereyağı eritilir, pirinçler içine atılır, iyice karıştırılır. Arzuya göre içine ayıklanmış nar taneleri konur. Et veya tavuk yanında servisi yapılır.

Afiyetle!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook