Menu

Content

Fındıklı Palmiye

Bu ince, kıtır kıtır, hafif şekerli Fransız kurabiyesi çocukluğumun unutulmaz tatlarından biridir. O zamanlar zaten şimdiki gibi çeşitlilik yoktu. Palmiye, prenses pasta, piramit pasta, milföy, Alman pastası ve  ekler  pastanelerin başlıca çeşitlerindendi. Ankara'da yeni açılan Fransız ekolü  pastanelerden okul dönüşü aldığım palmiyelerin lezzetini hala dün gibi hatırlıyorum, hiç bitmesin isterdim. Fransızca 'PALMİERS' yani palmiye ağacı veya Almanca  'SCHWEİNEOHREN'  fil kulağı diye de adlandırılır. Palmiyeler evlerde de annelerimizin misafir günlerinde çok severek ikram ettikleri, öğleden sonra çaylarının aranılan lezzetlerindendi. Bu tarifim beni yine çok eskilere götürdü ve ben de bu nostaljik tadı sizlerle paylaşayım istedim. Arzuya göre sadece şekerli ve hafif bir limon aromalısı da yapılabilir. O zaman yumurta sürülmeden , şeker miktarı biraz daha arttırılarak aynı yöntem uygulanır.

Malzeme listesi:

  • 75 gr  doğranmış badem, ceviz veya fındık
  • 9 çorba kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tarçın
  • 250 gr hazır milföy hamuru
  • 1 yumurta
  • extra toz şeker (serpmek için)

Tarif:

Tepsilere yağlı kağıt döşenir. Fındık, şeker ve tarçın rondoda iyice çekilir. Tezgaha  bol toz şeker serpilir. Oda ısısında çözülen ve birleştirilen milföy hamur kareleri bu toz şeker serpilmiş alanda 50 x20 cm  genişliğinde  ve 3 mm kalınlığında açılır.

Hamura çırpılmış yumurta sürülür, üzerine fındıklı karışımın yarısı serpilir. Uzun kenarlarından ortada birleşecek şekilde katlanır (fotograf galerisine bakınız)ve üzerinden oklava geçirilerek bastırılır.
Tekrar yumurta sürülür ve kalan fındıklı karışımın çoğu serpilir. Tekrar uzun kenarlar
karşılıklı ortada birleşecek şekilde katlanır, kalan yumurta sürülür ve üzerine kalan fındıklı karışım serpilir.

Hamurun bir yüzü diğerinin üstüne kapatılır ve keskin bir bıçakla 8 mm lik verev parçalara kesilir.
Kurabiyeler 2,5 cm aralıklı olarak hazılanan tepsiye yüzleri yukarı bakacak şekilde dizilir. Kesik parçalar kenarlarından hafifçe dışarı açılarak "v" şekli verilir. Elle iyice bastırılarak üzerine birer çay kaşiği toz şeker daha serpilir.  Buzdolabında en az 15 dakika (tercihan 1 saat) bekletilir ve önceden 225 dereceye ısıtılan fırında 5 dakika sonra 200 derecede 10 dakika altın rengi olana kadar pişirilir. Pişirme işleminin yarısında dikkatlice alt üst edilir. Soğuyunca servis tabağına alınır.

Afiyetle.

palmiye02
palmiye01
palmiye03
palmiye04
palmiye05
palmiye06
palmiye07
palmiye08
palmiye11
palmiye10
palmiye12

Afiyet Olsun !

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook