Menu

Content

Şans Kurabiyesi

Yeni yıl dolayısı ile dostlardan istekler çoğaldı. Sevgili Sezer ' fortune cookie' yani şans kurabiyesi  tarifi istemişti benden. Kıtır kıtır, lezzetli, ay şeklindeki bu kurabiyeler, içlerine yerleştirilen bir kağıtla şansa dair değişik yazılar içeriyor. Bu yazılar bir çeşit fal, dilek, deyim, tekerleme, atasözleri veya şans numaraları olabiliyor. Tabii özellikle yeni yıl partileri veya çocukların yaş günü partilerine değişik bir anlam katıyor.

Kurabiyenin içindeki mesaj yazılı kağıt parçacıkları büyük, küçük herkesin eğlenmesine, bir anlam çıkarmasına vesile olacağı ve keyifli anlar yaşatacağı için bu fikir bana da cazip geldi. 

 

12 adet şans kurabiyesi için :

Malzeme Listesi:

  • 2 büyük yumurtanın beyazı
  • 1/2 çay kaşığı vanilya
  • 1/2 çay kaşığı portakal rendesi
  • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 8 çorba kaşığı un
  • 1,5 çay kaşığı nişasta
  • 1/4 çay kaşığı tuz
  • 8 çorba kaşığı şeker
  • 3 çay kaşığı su

 

Tarif:

Fırın 150 C ye ayarlanıp, ısıtılır. Fırın kağıdının üzerine 8 cmlik daireler çizilir.
Yumurta beyazı, vanilya ve zeytinyağı köpük olana kadar çırpılır. Nişasta, su, şeker, tuz, un eklenir karıştırıılır, kaşıktan kolayca dökülen bir karışım elde edilir.

Yağlı kağıt üzerine çizilen daireler içine birer çorba kaşığı kadar harçtan alınır ve yayılır. Eğer arzu edilirse şans kurabiyesinin hamuru azıcık bir gıda boyası ile renklendirilebilir. 10-12 dakika pişirilir (kenarları altın rengine dönene kadar).

Fırından hemen çıkarıp içine mesaj kağıdı yerleştirilerek ağzı hızlıca kapatılır ve bir tabak kenarının yardımı ile yavaşca kenarından bastırarak (resimlerdeki gibi) iki ucu birleştirilir. Açılmaması ve şekil alması için kıvrık şekilde muffin kalıbına yerleştirilir, kuruması sağlanır.

Fırından çıkan kurabiyeler çok çabuk katılaştığı için her seferinde 3 er kurabiye fırına atılırsa işlem daha başarılı olunur. Eğer kurabiyeler yumuşak kalır ise şekillerinin bozulmaması için muffin kaplarının içinde sıcak fırında 2-3 dakika kadar daha tekrar pişirip kıtır ve daha koyu bir renk almaları sağlanır.

Şanslı yeni bir yıl dileklerimle.....

 

sans01
sans02
sans03
sans04
sans05
sans06
sans07
sans08
sans09
sans10
sans11
sans12

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook