Menu

Content

Beyaz Şaraplı Soğan Garnitür

Besin değeri hayli yüksek olan soğanın mutfaklarımızda hazırladığımız çeşitli yemek türlerinde geniş bir kullanım alanı vardır ve tartışmasız olmazsa olmazıdır tüm lezzetli yemeklerimizin.
Soğan, salataların yanı sıra çeşitli yemeklere, krem peynirlere ve hamburgerlere katılır, çorba, kebap, dolma, mücver, buğulama, ekmek, börek ve yahni gibi sevilen yemekleri yapılır. Kimi çok sever, kimi evden içeri sokmaz. Soğanın bir çok çeşidi vardır. Beyaz, sarı, kırmızı gibi.

Yahnilerde kullandığımız arpacık ve ayrıca en çok salatada tükettiğimiz yeşil soğan da çeşitleri arasındadır. Beyaz soğan alırken üzerinin parlak olmasına dikkat edilmelidir. Sarı ve kırmızı soğanların kabukları kuru ve kırılgan olmalıdır.
Bilinenin aksine, soğan çok uzun süre saklanmaz, içten içe çürümeye başlar. Bu yüzden fazla miktarlarda alınmamasına dikkat edilmelidir. Serin, kuru ve havadar bir yerde saklanmalıdır. Mutfaklarımızın bu kadar vazgeçilmez öğesi olan soğanı doğrarken gözyaşlarımızı tutmak pek mümkün değildir. Gözlerden yaş gelmesine sebep olan yapısında kükürt bulunan propanthial-S-oksit maddesidir. Eğer soğanı doğrarken gözyaşı dökmek istemiyorsanız, ağzınıza bir lokma ekmek alıp çiğneyerek doğramanızı öneririm.
Bu gün ki tarifim et ve peynirle yenilen nefis bir garnitür. Bonfile ile servisi yapıldığı zaman bir başka lezzet katıyor ete. Soğan ve kuş üzümü kombinasyanu harikalar yaratıyor. Tüm et ve peynir sevenler denemeli. Eğer soymak problem olmaz diyorsanız, bu tarifimde arpacık soğanı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Malzeme Listesi:

  • 4 adet beyaz soğan (ince dilimlenmiş)
  • 3 kahve fincanı beyaz şarap
  • 1 kahve fincanı elma sirkesi
  • 2 yemek kaşığı balzamik sirke
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
  • 3-5 adet karanfil
  • 1 yemek kaşığı tarçın şurubu veya toz tarçın
  • 1 kahve fincanı kuş üzümü (2-3 kaşık şarap içinde bekletilip, yumuşatılır)
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Tarif:

Şarap, sirke ve tuz geniş bir tavaya konur. Kaynatılır. Yuvarlak dilimler halinde kesilen soğanlar bu karışıma eklenir.
Daha sonra balzamik sirke, kuş üzümleri ve karanfil ilave edilerek kısık ateşte pişip suyunu çekmesi beklenir, ara sıra çok hırpalamadan karıştırılır.
Soğanlar tavadaki sosu tamamen çekince, zeytinyağı ve şeker ile tarçın şurubu konur sürekli alt üst edilerek, yakmadan bir süre daha yağda çevrilir.
Servis tabağına alınan soğanların üzerine kırmızı biber serpilip, sıcak sıcak et veya peynir yanında konuklarınıza sunulur.

Afiyet olsun!

garnitur02
garnitur01
garnitur03

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook