Menu

Content

Prenses Pasta

Şarköy günlerimizden kalma bir pastam var bugün. Eski tarif defterlerimi karıştırırken rastladım, yıllardır yapmadığım bu bisküvi pastasını hemen yapmak istedim. Yaparken de büyük bir nostalji yaşadım. Eski komşularım, yakın arkadaşlarım, çocuklarımın küçüklükleri, hemen denizin üzerindeki küçük keyifli evimiz bir, bir gözlerimin önünden geldi geçti.

Artık o günler çok geride kaldı ama o zamanlar çok sevilen, yaz kış buzlukta saklanabilecek, okuldan gelen çocuklarımıza ve ani gelen konuklarımıza ikram  edilebilecek bu pratik ve lezzetli pasta tarifimi sizlerin de beğeneceğinizi umarak yayınlıyorum.

 

 

Malzeme Listesi:

  • 400 gr tuzsuz taze lor
  • 1 limonun rendesi
  • 2 paket kakaolu bisküvi
  • 1 su bardağı (250) gr toz şeker
  • 150 gr tereyağı
  • 100 gr süt kreması
  • file badem
  • 1 su bardağı süt
  • taneli reçel (incir, portakal gibi)

Tarif:

Sos tenceresine konan tereyağı eritilir, soğutulur. Karıştırma kabına konan krema katılaşana kadar çırpılır. Şeker ve soğuyan tereyağıkremaya ilave edilir ve iyice çırpılır. Lor peyniri de bu karışıma ilave edilerek pürüzsüz bir krema elde edilene kadar çırpmaya devam edilir. Limon rendesi konur, karıştırılır.

Tezgaha 50 cm boyunda folyo yayılır. Üzerine aynı boyda yağlı kağıt serilir ve bisküviler çok hafifçe süte batırılarak 3 sıra yanyana dizilir. (bakınız resim galerisi, 3 sıra, iki kat olacak)

Dizilen bisküvilerin üzerine krema sürülerek ikinci kat bisküviler de aynı sıra ile krema üzerine dizilir. Üzerine yine krema konur ve orta sıradaki krema üzerine taze incirden yapılmış reçelin incirleri küçük küçük doğranarak konur ve yanlardaki bisküviler her iki taraftan yağlı kağıt yardımı ile ortaya doğru toplanır, hafifçe sıkıştırılır uzun bir piramit elde edilir.

Kalan krema ile pastanın tüm yüzeyi kaplanarak, spatül ile düzeltilir ve üzerine file badem serpilir, altındaki folyo ve yağlı kağıtla birlikte paketlenir. İnce, uzun pasta altına konan bir destekle buzluğa konur. (henüz yumuşak olduğu için) Servis yapılacağı zaman buzluktan çıkarılarak verevine dilimlenir.

 

Afiyet olsun!

 

prensespastasi01
prensespastasi02
prensespastasi03
prensespastasi04
prensespastasi05
prensespastasi06
prensespastasi07
prensespastasi08
prensespastasi09
prensespastasi10
prensespastasi11
prensespastasi12
prensespastasi13
prensespastasi14
prensespastasi15

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook