Menu

Content

Yeni Yıl Kahvaltı Keki

Yeni yılın ilk gününde sabah kahvaltınızı şölene çevirecek bir kek tarifim var sizlere. Hiç mixer kullanmadan yapılan bu kek sanıyorum sizlerin de beğenisini alacak. Hem malzemenin her evde bulunması açısından hem de hazırlanışının kolaylığı ile sanırım olmazsa olmazlarınızın arasına girecek. Yeni yılda tatlı yiyelim, tatlı konuşalım.

 Malzeme Listesi:

275 gr beyaz un
1 paket kabartma tozu
1/4 çay kaşığı tuz
250 gr yoğurt
225 gr şeker
3 büyük yumurta
1 yemek kaşığı portakal rendesi
1 portakalın suyu
1 paket vanilya
125 ml sıvı yağ
150 gr vişne kurusu/ yaban mersini
üzeri için  3-4 kaşık dolusu file badem

Glase:

160 gr pudra şekeri
2-3 çorba kaşığı portakal suyu veya süt
    

Tarif:

Fırın 160 dereceye ısıtılır. Dikdörtgen kek kalıbı iyice yağlanır. Yağlı kağıt kalıbın kenarlarından taşacak şekilde kesilir. Kalıbın içine yerleştirilir. Un, kabartma tozu, ve tuz karıştırılır, birlikte elenir.

Başka bir kasede  yoğurt, yumurtalar, şeker, portakal rendesi, sıvı yağ, portakal suyu ve vanilya iyice karıştırılır. Vişne kurusu ve yaban mersini ilave edilir, unlu karışım eklenir, karıştırılır, kalıba dökülür, üzerine yine biraz yaban mersini serpilir.

45-50 dakika, kürdanla test edilip piştiğine karar verdikten sonra fırından çıkarılır. Kullanılan kalıba ve değişik fırın sıcaklıklarına göre pişme süresi uzayabilir.

Soğuyan kek yağlı kağıtların ucundan tutarak kalıptan çıkarılır. Pudra şekeri ve portakal suyu/süt pürüzsüz olana dek karıştırılır, kekin üzerine gezdirilir, sos kurumadan üzerine file badem serpilir.    

Afiyetle.

 

ymersinlikek01
ymersinlikek02
ymersinlikek03
ymersinlikek04
ymersinlikek05
ymersinlikek06
ymersinlikek07
ymersinlikek08
ymersinlikek

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook