Menu

Content

Kakaolu Beze

Zaman zaman denedim, başaramadım beze yapmayı. Yani tam istediğim gibi olmamıştı daha önceleri ama bu kez yılbaşı yaklaşıyor ve bize bir yılbaşı tatlısı lazım diyen arkadaşlarıma, aklımdaki müthiş tarifi uygulayabilmem için yeniden beze yapmayı denemem lazımdı.

Birden aklıma gelen küçük bir püf noktasını uygulayınca en güzel bezeyi yapmayı başardım. Böylece enfes yılbaşı tatlımın ilk basamağı hazır, gerisi mi? Gelecek tabii ardından. Ama  bezeler çay yanında atıştırmalık olarak da enfes. Deneyin derim!

 Malzeme Listesi:

  • 5 yumurtanın beyazı (mutlaka oda sıcaklığında)
  • 300 gr toz şeker
  • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 1 çimdik tuz
  • 1 limonkabuğu rendesi

Tarif:

Fırın önceden 125 dereceye ısıtılır. Tepsi yağlı kağıtla kaplanır.
Yumurta beyazları derin, temiz bir kaseye konur, çırpılır. Mixer içinden çıkarıldığı zaman  yumuşak, şekilli, köpükler haline gelene kadar iyice çırpılmaya devam edilir. Yumurta beyazlarının mutlaka oda sıcaklığında olması gerekiyor.

Bu karışıma şeker kaşık kaşık ilave edilirken çırpmaya devam edilir, katı tepecikler oluşmaya ve karışım parlak bir görünüm almaya başladığı zaman mısır nişastası, sirke, kakao ve limonrendesi ilave edilerek tekrar çırpılır. Karışım ağırlaşınca çırpmaya son verilir.

Beze karışımı kaşık kaşık  alınıp tepsiye, kullanılacak tarife göre ya  toplar halinde ya da topların üzeri bastırılarak daha düz bir şekilde (taban olarak başka bir tatlıda kullanmak için) aralarında mesafe bırakarak sıralanır. Arzuya göre krematorbasıda  şekillendirmede kullanılabilir.
125 derecede 60 dakika pişirilir, fırın kapatılır ve 5-6 saat fırın içinde bırakılır. İyice soğuduktan sonra servis yapılır.

Afiyet olsun!

 

beze01
beze02
beze03
beze04
beze05
beze06
beze07
beze08

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook