Menu

Content

Trabzon Hurması Sorbe

Sevgili Oya's Cuisine takipçilerim, yaklaşan yılbaşı davetlerinizde ikram edebileceğiniz nefis bir tatla karşınızdayım. Trabzon Hurması ya da Cennet Hurması dediğimde eminim bazıları burun kıvıracak, sevmediğini söyleyecek ve hatta eve bile sokmam diyecek. Ama bence daha önceki olumsuz deneyimlerinizi bir yana koyun ve bir şans daha verin bu meyveye.

Ben de ikram çeşidinin bol olduğu bir sofrada konuklarım için sorbe yaparak kullandım bu meyveyi. Bilindiği gibi art arda gelen yemekler ve karmaşık tatların damaklarda yarattığı yorgunluğu silmek, damağın rahatlamasını ve tazelenmesini sağlamak için yemeğin ortasında sorbe ikram edilir. Sorbe damağı temizler, bir sonraki yemeğe hazırlar. Tavsiye ederim, bir kez bunu Trabzon Hurması ile deneyin.

Malzeme Listesi:

6/7 adet olgun Trabzon Hurması
1/2 su bardağı şeker
1 su bardağı su
2 yemek kaşığı portakal veya limon rendesi

Yapılışı:

Olgun hurmaların içi kaşıkla çıkarılır. Püre yapılır. Püre yapıldıktan sonra süzgeçten geçirilir. Su ve şeker kaynatılır, ılıtılır. Püre meyve ile şurup iyice karıştırılır. Portakal/limon rendesi ilave edilerek tekrar karıştırılır.

Kapaklı bir kutuya aktarılarak buzluğa konur, donduktan hemen sonra(3-4 kez)buzluktan çıkarılarak kristalleşmesini önlemek için karıştırılarak yine buzluğa konur. Servis yaparken nane yaprakları ile süslenebilir.

Afiyetle.

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook