Menu

Content

Çilek Sorbe

Bir çeşit meyveli dondurma olan sorbe yaz aylarının en çok aranılan tatlarından biridir. Türkçede söylenişi sorbe, kelimenin kökeni ise şerbetin Fransızca karşılığı olan "sorbet" den geliyor. Dondurmadan farkı ise süt ve süt ürünleri içermiyor olması. Meyve, meyve püresi, su ve şekerden oluşan sorbe serinletici lezzetinden dolayı vazgeçilmezlerimiz arasına girmiştir bizimde.

Benim davet sofralarımda da yemekler arası geçişte damağı temizlemek içinde ikram ettiğim sorbeyi bu kez cantanem 3 numaram Deniz'im için yaptım, hatta mutfağa girip birlikte yaptık. Tüm meyve çeşitlerinden yapılan sorbeyi meyvenin şeker oranını toplam şeker oranından düşüp, ilave edilmesi gereken şeker miktarını tespit ederek yapmalıdır. Ben bu kez çilek kullandım, şeker oranını da ona göre ayarladım.

Malzeme Listesi:

  • 200 ml su
  • 125 gr şeker
  • 500 gr taze çilek
  • 1 adet sulu limonun suyu ve rendesi

Tarif:

Orta boy bir sos kabında şeker ve su şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Kaynayınca sos tenceresinin altı kısılır ve 5 dakika kadar kısık  ateşte kaynatılıp , altı kapatılır. Bir kaseye boşaltılan şurup buzdolabında soğutulur.

Ayıklanıp, yıkanan çilekler mutfak robotuna alınır, irili ufaklı oluncaya kadar çekilir, püre haline gelmemesine dikkat edilir. Limon suyu ve şurup ilave edilir, tüm malzemenin birbiri ile karışması için robot bir iki kez daha çalıştırılır.

Karışım varsa dondurma makinesine konur ve karışım katılaşıncaya kadar makine çalıştırılır, dondurma makinesi yoksa derin olmayan bir kaba konur ve buzluğa konur.

2 saat sonra bir çatal veya kaşık yardımı ile karıştırılır, donmuş kenar kısımlar ortaya doğru getirilir, tekrar buzluğa konur. Sorbe istediğiniz kıvama gelene kadar 2 saatte bir çıkarılıp karıştırılır. Buzluğa konduktan 6-8 saat sonra sorbe servise hazır olur.

Afiyet Olsun!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook